Gruzja - Rowerem lub konno przez Tuszetię

Co czeka na Ciebie?
 • Rowerowa lub konna wyprawa do odciętej od świata Tuszetii.
 • Dziesiątki kilometrów górskich dróg.
 • Piękno kaukaskiej przyrody, spotkania z miejscową ludnością oraz ich wyśmienita kuchnia.
 • Klimat i krajobrazy, które byłyby znakomitą scenerią ekranizacji książek Tolkiena !!!
Liczba dni
11
Dojazd

samolot (płatny dodatkowo)

Transport na miejscu

bus

samochód terenowy

Nocleg

hostel

guesthouse

Wyżywienie

HB (śniadania i obiadokolacje)

ZO (wg programu)

WŁ (własne)

Terminy

30.08.2020 - 09.09.2020

Cena
4450 zł
Rezerwuj wyjazd

Każdy, kto przyjeżdża do Gruzji, widzi tamtejszy świat przez pryzmat Tbilisi, Batumi Kazbegi i Swanetii. Niektórzy twierdzą, że po odwiedzeniu tych „sztandarów” mogą uznać Gruzję za poznaną. Tylko, że Gruzja pomimo tego, iż jest pięciokrotnie mniejsza od Polski, oferuje nam zdecydowanie więcej.

Niewiele osób decyduje się na przemierzanie Gruzji na rowerze, równie niewiele konno.
W czasie naszej konno-rowerowej wyprawy proponujemy zajrzenie do odciętej od świata Tuszetii. Zaskakujące jest to, że będąc w Tuszetii znajdziemy się w „europejskiej” części Gruzji. Architekturę, zwyczaje i tradycje tej krainy kształtowały się w głębokiej izolacji od pozostałej części kraju. Dość powiedzieć, że przełęcz Abano 2936 m n.p.m. do dziś będącą jedyną drogą prowadzającą do Tuszetii, nie jest przejezdna od połowy jesieni do połowy wiosny. Trasa naszego rowerowego trekkingu poprowadzona jest tak, aby móc podziwiać piękno tamtejszej przyrody, mieć okazję do spotkań i rozmów z miejscową ludnością oraz spróbowania ich wyśmienitej kuchni. Wędrując od doliny do doliny, odwiedzimy warowne wioski z charakterystycznymi wieżami, ale też zajrzymy do tradycyjnych tuszeckich gospodarstw.

Największym jednak magnesem przyciągającym w te strony są tradycje. Poczucie niezmienności zwyczajów, opartych na chrześcijaństwie, lecz pełnych zagadek, które poruszają wyobraźnię. Pochodzenie Tuszetów nadal stanowi rozpalającą umysły uczonych nieodkrytą zagadkę. Znajdziemy tu święte miejsca, które możne obejrzeć jedynie z daleka. Zobaczymy cerkwie, do których wstęp mają tylko mężczyźni. Odwiedzimy zagadkowe cmentarze przypominające czasami małe Stonehenge a innym razem otwarte ossaria. Zagadką również jest to, że w Tuszetii nikt nie hoduje świń ani nie spożywa wieprzowiny pomimo, że mieszkańcy są chrześcijanami.

Przede wszystkim jednak zagłębimy się w klimat i krajobrazy, które wg wielu byłyby znakomitą, być może nawet lepszą od oryginału, scenerią ekranizacji książek Tolkiena.

PROGRAM:

Dzień 1 -  LECIMY DO GRUZJI

Spotkanie około godziny 20.30 na lotnisku Okęcie w Warszawie, wylot 22:25. Przelot do Gruzji. Lądowanie w Tbilisi o godz. 4.05. Wymiana pieniędzy. Przejazd z lotniska do hotelu.
Zakwaterowanie.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 2 - TBILISI

Śniadanie: hotel w Tbilisi.
Wypoczynek po podróży. Po południu zwiedzanie stolicy Gruzji, miasta położonego malowniczo na wzgórzach otaczających dolinę rzeki Kura (gruz. მტკვარი - Mtkvari). Miasto przypomina wielki amfiteatr, a różnica poziomów waha się między 380 m a 770 m n.p.m. Tbilisi założone zostało przez króla Wachtanga Gorgasali w V w., a jego nazwa oznacza „miasto z gorącymi źródłami”, z których miasto słynie do dzisiaj – w wolnym czasie można odwiedzić jedną z wielu łaźni i wykąpać się basenach z gorącą źródlaną wodą. Miasto słynie również ze swojej tolerancji i wielokulturowości. Leży na styku kultur, religii i kontynentów. Możemy tu zobaczyć zarówno meczet jak i synagogę, cerkiew gruzińską i świątynię ormiańską, a wszystkie zbudowane tuż koło siebie. Miasto, o ponad 1700-letniej historii, pełne jest tajemniczych zakamarków, pięknych zaułków, powiewu historii i szalonych kontrastów.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 3 - PRZEJAZD DO OMALO – ROWEROWY ZJAZD Z PRZEŁĘCZY ABANO 2926 m.

Śniadanie: hotel w Tbilisi.
Po śniadaniu wczesnym rankiem ruszamy busem z Tbilisi, przejeżdżamy przez Kachetię – region znany z uprawy winorośli. Po drodze zatrzymamy się w klasztorze Alawerdi i starej Akademii Ikalto. Jadąc szaloną górską drogą, dotrzemy na wysoką przełęcz Abano 2926 m n.p.m.

Grupa rowerowa - dzień 1
Na przełęczy wsiadamy na rowery i jedziemy do Tuszetii. Przejazd drogą do Omalo jest atrakcją samą w sobie. Droga, którą będziemy pokonywać pozbawiona jest asfaltu. Sposób jej poprowadzenia wyjaśnia dlaczego jest ona przez zimowe miesiące niedostępna. W 2012 roku droga ta stała się bohaterem (wg nas trochę na wyrost, ale jednak… ) jednego z odcinków dokumentalnego serialu BBC „Najniebezpieczniejsze drogi świata”. Przyjazd do małej górskiej miejscowości Omalo, w sercu Tuszetii.
Trasa rowerowa – ok 28 km, 1100 m zjazdu i 200 m podjazdu.

Grupa konna - dzień 1
Po dojechaniu do Omalo mamy czas na zapoznanie się z końmi, naszym gruzińskim przewodnikiem i pierwszą przejażdżkę – oczywiście jeśli starczy nam czasu gdyż droga do Omalo będzie dłuuuuga!!!
Kolacja: guesthouse w Omalo.
Nocleg: guesthouse w Omalo.

Dzień 4 - OMALO – SZENAKO – DIKLO – STARE DIKLO

Śniadanie: guesthouse w Omalo.

Grupa rowerowa - dzień 2
Dziś nasza rowerowa trasa wiedzie przez Szenako, Diklo do Starego Diklo. Po śniadaniu zjeżdżamy z Omalo do doliny Alazani, skąd szutrową drogą wspinamy się do Shenako. Wizyta w cerkwi Świętej Trójcy . Czas na kawę? Dalej już spokojniej wznosimy się do Diklo. Zakwaterowanie, chwila odpoczynku i dalsza wędrówka do ruin Starego Diklo. Może dotrzemy też do zapomnianych dagestańskich wiosek, położonych po gruzińskiej stronie Kaukazu. To już prawdziwy koniec świata! Nad nami wznosić się będzie najwyższy szczyt Tuszeti Diklosmta 4285m.
Trasa rowerowa – ok 12,5 km, deniwelacja 600 m.

Grupa konna - dzień 2
Ruszamy do  Diklo – po drodze zatrzymamy się Szenako, gdzie obejrzymy niesamowicie malowniczo położoną cerkiew św. Jerzego.  Ruszamy dalej do Diklo, gdzie zakwaterujemy się w naszym guesthousie. W ciągu dalszej wędrówki spróbujemy dotrzeć do Starego Diklo tuż nad granicę z Dagestanem i wyjechać na wznoszący się nad Diklo wierzchołek o wysokości ok 2300m n.p.m.
Kolacja: guesthouse w Diklo.
Nocleg: guesthouse w Diklo.

Dzień 5 - DIKLO – SZENAKO – DARTLO

Śniadanie: guesthouse w Diklo.

Grupa rowerowa - dzień 3
Po śniadaniu przeprowadzimy próbę dotarcia do ruin wsi Aguerta. Stamtąd przejedziemy do Shenako, skąd wracamy znanym nam już traktem wracamy do Omalo. Na dziś to jeszcze nie koniec. Po krótkim odpoczynku w Omalo ruszamy pod górę, aby po solidnym podjeździe znaleźć się na przełęczy, skąd czeka nas już tylko sympatyczny zjazd wprost do Dartlo. Tu spotkamy się z naszymi konnymi towarzyszami.

Grupa konna - dzień 3
Dziś ruszamy dość wymagającą drogą w kierunku Dartlo. Kolejnej miejscowości pełnej wież, tajemniczych cmentarzy. Wszystko owiane jest tajemniczą auro archaicznych Tuszeckich tradycji i zwyczajów.
Kolacja: guesthouse w Dartlo.
Nocleg: guesthouse w Dartlo.

Dzień 6 - DARTLO – GIREVI

Śniadanie: guesthouse w Dartlo.                                  

Grupa rowerowa - dzień 4
Nocowaliśmy w Dartlo, miejscowości znajdującej się na wysokości 2000 m n.p.m. Wg spisu ludności z 2002 roku w Dartlo mieszkało 9 osób! Historia tej miejscowości ginie w głębokiej przeszłości. O jej początkach więcej mogą opowiedzieć miejscowi wędrowni bajarze niż historycy. Oprócz tradycyjnych wież obronnych, zachowały się tam również ruiny jednej z niewielu w Tuszetii cerkwi. Dalsza trasa prowadzi głęboka doliną Pirkita Alazani. Po drodze mijamy wioski Chesho i Parsma ze starą historyczną kamienną zabudową wraz z malowniczymi wieżami.
Zakwaterowanie w guesthousie i piesza wycieczka na okoliczne wzgórza.
Trasa rowerowa – ok 15 km, deniwelacja 400 m.

Grupa konna - dzień 4
Ruszamy w wzdłuż Pirikity Alazani. Mijamy częściowo opuszczone wioski Parsme czy Chesho. Konie pozwolą nam na dokładniejsze zajrzenie i zwiedzenie do ruin wiosek, które wyglądają jak gotowa scenografia do powieści Tolkiena.
Kolacja: guesthouse w Girevi.
Nocleg: guesthouse w Girevi.

Dzień 7 - Rowerem: GIREVI – DARTLO – OMALO. Konno: GIREVI –ALISGORI

Śniadanie: guesthouse w Girevi.

Grupa rowerowa - dzień 5
Powrót do Omalo. Zatrzymamy się w znanym nam już Dartlo i chętni mogą wspiąć się do położonych wysoko wiosek Dano i Kvavlo.
Kolacja: guesthouse w Omalo.
Nocleg: guesthouse w Omalo.

Grupa konna - dzień 5
Dziś rozstajemy się na chwilę z naszymi rowerowymi towarzyszami. Ruszamy przez góry. Opuszczamy dolinę Pirikita Alazani, aby dotrzeć do sąsiedniej doliny o nazwie … Tuszecka Alazani. Musimy pokonać najwyższy punkt naszego rajdu. - przełęcz o wysokości ok 3000m n.p.m. i po trudnym dniu dotrzeć do miejscowości Alisgori, gdzie czekać nas będzie pyszna kolacja :)
Kolacja: guesthouse w Alisgori.
Nocleg: guesthouse w Alisgori.

Dzień 8 – Rowerem: OMALO – BOCHORMA – ALISGORI. Konno: okolice ALISGORI

Grupa rowerowa - dzień 6

Śniadanie: guesthouse w Omalo.
Zagłębiamy się w Tuszetię. Eksplorujemy dolinę Tuszetii Alazani, wzdłuż której przemieszczamy się przez zapomniane wsie Bochorma i Begela aż do Alisgori. Trasa prowadzi dłuższy czas wspaniałą widokowo stokówką. Po zakwaterowaniu czas na zagłębienie się w górną część doliny.
Trasa rowerowa – ok 25 km, deniwelacja 500 m.

Grupa konna - dzień 6

Śniadanie: guesthouse w Alisgori.
Dziś dzień na regenerację lub … wycieczka n grzbiet Sachintsvie lub inna w okolicy Alisgori. Wedrówka zpomnianymi ścieżkami. Troszke eksploracji.
Nocleg: Alisgori, guesthouse.
Kolacja: Alisgori, guesthouse.

Dzień 9 – ALISGORI – BOCHORMA – OMALO

Śniadanie:  Alisgori, guesthouse.

Grupa rowerowa - dzień ostatni :(
Powrót do Omalo. W miarę sił i możliwości zajrzymy do niewielkich prawie bezludnych wiosek Dochu, a być może również Iliurta.

Grupa konna - dzień ostatni :(
Dzisiejszego dnia powoli wracamy do Omalo. Po drodze miniemy jedną z najwyższych w Europie  wiosek Bochorma. Czeka nas dziś wędrówka rzadko uczęszczaną drogą, a na końcu upragnione Omalo, gdzie razem z naszymi rowerowymi kolegami spotkamy się przy stole kończąc rajd wspaniałą suprą czyli biesiadą!!!
Kolacja: guesthouse w Omalo.
Nocleg: guesthouse w Omalo.

Dzień  10 - OPUSZCZAMY TUSZETIĘ

Śniadanie: guesthouse w Omalo.
Ostatni rzut oka na Tuszetię i powrót do Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się w Telavi, gdzie odwiedzimy bazar. Ostatnie zakupy.
Kolacja: Tbilisi we własnym zakresie.
Nocleg: hotel Tbilisi.

Dzień 11 – POŻEGNANIE Z GRUZJĄ

Transfer na lotnisko ok. godz. 2. 30.
Wylot godz. 4.55. Przylot do Warszawy o godz. 6.40.
Powrót do Polski.

 

Termin: 2020

Cena:

4450 zł od osoby przy min. 5 osobach – grupa rowerowa

5050 zł od osoby przy min. 5 osobach – grupa konna


Cena obejmuje:

 • transport na miejscu: minibus, minibus 4x4, transport rowerów – na dachu minibusa 4x4

 • nocleg: 
  Tbilisi – hotel
  Omalo – guesthouse
  Dartlo – guesthouse
  Girevi - guesthouse
  Alisgori – guesthouse

 • śniadania: Tbilisi, Omalo, Dartlo, Girevi,  Alisgori

 • obiadokolacje: Omalo, Dartlo, Girevi,  Alisgori

Cena nie obejmuje:

 • kosztu przelotu (dopłata do ceny podstawowej)
 • wydatków natury osobistej
 • wyżywienia nie ujętego w programie

 

 

Informacje o Gruzji na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html

Wymagany ekwipunek rowerowy:

 • Sprawny rower górski (zalecany własny) z min. przednim amortyzatorem - przed wyjazdem wymagane jest sprawdzenie roweru w profesjonalnym serwisie rowerowym
 • Rozmiar kół 26’’/27,5’’/29’’ z oponami szerokości min. 1.9’’
 • Bidon na napoje
 • Mocne lampki rowerowe (przód i tył)
 • Kask rowerowy
 • Rękawiczki rowerowe
 • Mały plecak rowerowy ok 20l.
 • Zapasowa dętka rowerowa w odpowiednim rozmiarze
 • Zestaw łatek do naprawy dętek
 • Podstawowy zestaw narzędzi rowerowych – tzw. Multitool
 • Krem przeciwsłoneczny – min. 30

 

Opinie klientów:

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

 • przez Internet
 • telefonicznie
 • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.