Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii - Śladami Apostołów Wschodu

Co czeka na Ciebie?
Liczba dni
11
Dojazd

samolot (płatny dodatkowo)

Transport na miejscu

autokar

Nocleg

hotel

Wyżywienie

HB (śniadania i obiadokolacje)

Terminy
Cena
0 zł

Termin wyjazdu: dostosowany do grupy.
Od początku maja do końca pażdziernika - termin dopasujemy do wymagań klienta.

Rezerwuj wyjazd

Odległe zakaukaskie kraje Armenia i Gruzja kryją w sobie wielkie tajemnice początków chrześcijaństwa. Tu apostołowali święci Andrzej i Maciej, Juda Tadeusz i Bartłomiej. W obu krajach prześledzić można prześledzić trudny proces ewangelizacji w pierwszych wiekach n.e. Tu królowie obu państw ochrzcili siebie i całe królestwa zanim Rzym oficjalnie przyjął religię Chrystusa jako państwową. Tu można znaleźć wielkie relikwie chrześcijaństwa – Chiton Chrystusowy i Włócznię Przeznaczenia. To tu też powstawały jedne z pierwszych klasztorów. Fakty te można mnożyć… 
Pielgrzymowali do tych krajów papieże, św. Jan Paweł II i Franciszek. Podążmy za nimi! 

Program:

Dzień 1PRZELOT DO GRUZJI

Wylot z Warszawy o godzinie 22.30. Przelot do Gruzji.

Dzień 2 TBILISI

Przylot do Gruzji. Lądowanie w Tbilisi godz. 4.05. Przejazd z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek po podróży. Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Tbilisi, miasta położonego malowniczo na wzgórzach otaczających dolinę rzeki Kura (gruz. მტკვარი - Mtkvari). Miasto przypomina wielki amfiteatr, a różnica poziomów waha się między 380 m a 770 m n.p.m. Tbilisi założone zostało przez króla Wachtanga Gorgasali w V w. Jego nazwa oznacza „miasto z gorącymi źródłami”, z których stolica Gruzji słynie do dzisiaj – w wolnym czasie można odwiedzić jedną z wielu łaźni i wykąpać się basenach z gorącą źródlaną wodą. Miasto słynie również ze swojej tolerancji i wielokulturowości. Leży na styku kultur, religii i kontynentów. Możemy tu zobaczyć zarówno meczet jak i synagogę, cerkiew gruzińską i świątynię ormiańską, a wszystkie zbudowane tuż koło siebie. 1700-letnie Tbilisi pełne jest tajemniczych zakamarków, pięknych zaułków, powiewu historii i szalonych kontrastów. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: Katedrę Sioni, gdzie znajduje się tajemniczy Krzyż Św. Nino oraz Świątynię Metechyjską. Znajdziemy się na górującym nad miastem wzgórzu z ruinami Twierdzy Narikala, z którego roztacza się wspaniała panorama Tbilisi. W ciągu dnia będziemy mieli możliwość uczestniczyć we mszy świętej w kościele śś. Piotra i Pawła.
Kolacja: restauracja na Starym Mieście.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 3 TBILISI-ALAVERDI-SIGHNAGHI

Śniadanie: hotel w Tbilisi.
Wycieczka do Kachetii, regionu Gruzji położonego w dolinie rzeki Alazani pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu oraz Gór Gomboskich. Okolice te słyną z produkcji doskonałych win, zwłaszcza Tsinandali, Saperawi i Kindzmarauli. Są to gatunki, które według uczonych powstają tu już od 8 tys. lat. W programie wizyta w pałacu Tsinandali oraz zwiedzanie katedry Alaverdi, uważanej za jeden z najważniejszych kościołów zarówno w Gruzji jaki na całym Kaukazie. Pierwsza świątynia wybudowana została w VI w. przez jednego z Ojców Syryjskich, obecna budowla pochodzi z XI w. Świątynia ta związana jest ściśle z historią carycy a jednocześnie świętej męczennicy gruzińskiej – Ketevan. Następnie udamy się do miejscowości Kvareli, gdzie znajdują się tunele, w których przechowuje się i leżakuje wino. Tunele zostały otwarte na Światowy Kongres Wina w 1962 roku. Wykuto je w skałach wzgórz należących do pasma Wielkiego Kaukazu, przez cały rok utrzymują temperaturę 12-14oC oraz wilgotność ok. 70%. Zwiedzanie tunelu wraz z degustacją lokalnego wina. Nocleg w malowniczym miasteczku Sighnaghi położonym na wzgórzu nad doliną Alazani. Zwiedzanie tego regionu kończymy kolacją z degustacją lokalnego wina.

Kolacja: hotel w Sighnaghi z degustacją lokalnego wina.
Nocleg: hotel w Sighnaghi.

Dzień 4 SIGHNAGHI-BODBE-DAVID GAREJA-TBILISI

Śniadanie: hotel w Sighnaghi.
Rano spacer po mieście - Sighnaghi to jedno z najmniejszych miast w Gruzji, pięknie położone na wzgórzach nad doliną Alazani, z widokiem na szczyty Kaukazu wznoszące się po jej drugiej stronie. W miejscowym Muzeum Narodowym można zobaczyć obrazy Niko Pirosmaniego – słynnego gruzińskiego prymitywisty. Przejazd przez Bodbe - zwiedzanie cerkwi założonej w IX wieku, w której znajdują się relikwie św. Nino, apostołki i patronka Gruzji. W tym założonym przez siebie klasztorze św. Nino zakończyła swoje życie i została pochowana. Następnie przejazd do David Gareja. Trasa naszej podróży pozwoli nam poznać smak wędrówek półpustynnymi drogami Dolnej Kartli. W tej suchej okolicy, w pobliżu granicy z Azerbejdżanem, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków gruzińskiej architektury. Davit Gareja to zespół kilkunastu monastyrów, dziesiątki kościołów i setki kaplic oraz komnat skalnych, które powstawały od VI do XIII wieku. Znajduje się tu również grób Ojca Davida z Gareja – mnicha który w szóstym wieku był jednym z inicjatorów życia monastycznego na terenie dzisiejszej Gruzji. W drodze do David Gareja zatrzymamy się również w hoteliku-kawiarni prowadzonym przez parę Polaków. Powrót do Tbilisi.

Kolacja: restauracja w Tbilisi.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 5 TBILISI-MCCHETA - GORI-UPLISTICHE-BORJOMI - ACHALTSIKHE

Śniadanie: hotel w Tbilisi.
Następnie jedziemy do miasta Mccheta będącego starożytną stolicą Gruzji. Miasto, przepięknie otoczone górami i położone w rozwidleniu dwóch turkusowych rzek było świadkiem przyjęcia przez Gruzję chrztu i w całości zostało włączone na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. W Mcchecie obejrzymy jeden z najważniejszych kościołów Gruzji – katedrę Sveti Cchoveli, w której, zgodnie z tradycją, przechowywane są relikwie Chitonu Chrystusa.Następnie zwiedzimy Monastyr Jvari - bajkowo położony na urwisku, z którego rozciąga się przepiękny widok na Mcchetę, Kaukaz i Drogę Wojenną – prawosławny monastyr z VI wieku, , według tradycji został wybudowany w miejscu, gdzie św. Nino zatrzymała się na modlitwę stawiając tam krzyż. Przejazd do Gori, miejsca urodzin Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwili, spacer po Stalin Avenue, którą zamyka monumentalne Muzeum Stalina wraz z stojącym przed nim wagonem-salonką oraz jeden z ostatnich istniejących pomników dyktatora.Wycieczka do Uplistikhe – największego miasta skalnego na terenie Gruzji. Składa się ono z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami i schodami. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają paleolitu, do dziś przetrwały zabytki z czasów rzymskich i średniowiecznych.
Kolacja: hotel w Achaltsikhe.
Nocleg: hotel w Achaltsikhe.

Dzień 6 ACHALTSIKHE - BORJOMI - VARDZIA - ACHALTSIKHE

Śniadanie: hotel w Achaltsikhe.
Udajemy się na wycieczkę w kierunku południowym doliną rzeki Mtkvari, która tworzy tutaj głęboki wąwóz przecinający skały wulkaniczne. Krajobraz zmienia się od zielonych kaukaskich stoków aż do półpustynnego wyżynnego krajobrazu.Wizyta w Arali. Ta katolicka w 80% miejscowość objęta była programem pomocowym Caritas Polska. Wizyta u polskiego księdza. Rozmowa na temat warunków życia na terenie Gruzji i pracy duszpasterskiej. Msza święta w starym kościółku.Powrót do Achaltsikhe. Po drodze do Vardzii zwiedzamy jedną z najstarszych twierdz, jakie zbudowane zostały w Gruzji – Chertvisi. Zbudowana została na wysokiej skale, w miejscu, gdzie rzeka Paravani łączy się z Mtkvari. Było to, już w starożytności, skrzyżowanie ważnych szlaków handlowych. Wg tradycji oblegał to miejsce już sam Aleksander Wielki!Vardzia to skalne miasto-klasztor, zbudowane na zboczach góry Erusheli, którego budowę rozpoczęto pod koniec XII wieku. Kompleks składał się z części królewskiej, w której skład wchodziła m.in. sala tronowa oraz klasztoru; w sumie było tutaj ponad 6000 komnat wykutych w skałach na 13 poziomach. W przeszłości żyło tutaj od 20 do 60 tysięcy ludzi. W czasach średniowiecza stanowiła doskonałe schronienie w czasie najazdów mongolskich. Pierwsze poważne zniszczenia powstały pod koniec XIII wieku podczas potężnego trzęsienia ziemi.Następnie, w XV w., Vardzię najechali i złupili Persowie, doprowadzając do ostatecznego upadku miasta i klasztoru. W dalszej części drogi powrotnej zajrzymy do Achaltsikhe. Miasteczka znanego z potężnej, niedawno odrestaurowanej twierdzy Rabati, łączącej w sobie architekturę chrześcijańską z wyraźnymi wpływami tureckimi. Twierdza ta była w 1828r. świadkiem wojny między Rosją a Turcją, a wydarzenia te zostały uwiecznione na obrazie Januarego Suchodolskiego – Szturm twierdzy Achaltsikhe.
Nocleg: hotel w Achaltsikhe.
Kolacja: hotel w Achaltsikhe.

Dzień 7 ACHALTSIKHE – ERYWAN

Śniadanie: hotel w Achaltsikhe.
Opuszczamy Gruzję i jedziemy do Armenii. Przejeżdżamy przez Giumri. Miasto które zostało doświadczone w latach 80-tych olbrzymim trzęsieniem ziemi. Przyjazd do Eczmiadzynu – duchowego centrum Armenii zwanego ormiańskim Watykanem. Znajduje się tu najważniejsza chrześcijańska świątynia Armenii, której początki sięgają 303 r. n.e. W katedralnym muzeum możemy obejrzeć słyną Włócznie Przeznaczenia – to właśnie nią przebity został ukrzyżowany Jezus Chrystus!Następnie zwiedzamy ruiny katedry Zwartnoc z VII w. oraz jeden z najstarszych krzyżowo kopułowych kościołów świata, kościół św. Ripsime. Zabytki te znajdują się na liście UNESCO. Cały czas towarzyszy nam widok wyniosłej, świętej góry Ararat (5137 m.n.p.m.).

Kolacja: hotel w Erywaniu.
Nocleg: hotel w Erywaniu.

Dzień 8 ERYWAN

Śniadanie: hotel w Erywaniu.
Erywań kryje w sobie wiele wyjątkowych miejsc, które odkryć można wyłącznie spacerując po mieście, dlatego pieszo przejdziemy w kierunku Placu Republiki, zobaczymy Państwowy Uniwersytet, parlament, pałac prezydencki, operę. Zajrzymy do Matenadaranu, czyli biblioteki, muzeum antycznych manuskryptów, w której najstarsze inkunabuły pochodzą z V w. Sam budynek muzeum został wybudowany w taki sposób że powinien przetrwać – a wraz z im zbiory - każdy kataklizm w tym atak nuklearny! Przed biblioteką stoi pomnik św. Masztoca, twórcy ormiańskiego alfabetu. Tutaj również możemy zobaczyć ekspozycję plenerową ormiańskich chaczkarów, czyli kamiennych krzyży pięknie zdobionych ornamentami. Wędrujemy na Kaskady Cafesjian Center for the Arts. Znakomitą galerię stworzoną przez amerykańskiego milionera ormiańskiego pochodzenia, Gerarda Cafesjana Wieczorny spacer na Plac Republiki, gdzie przed Muzeum Historii Armenii znajdują się „Tańczące Fontanny”. Każdego wieczoru począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, odbywa się tutaj pokaz do muzyki klasycznej i utworów współczesnych.

Kolacja: hotel w Erywaniu.
Nocleg: hotel w Erywaniu.

Dzień 9 GARNI - GEGHARD - KHOR VIRAP I JEZIORO SEWAN

Śniadanie: hotel w Erywaniu.
Opuszczamy stolicę Armenii. Na początku jedziemy do pięknie położonego pod Araratem monastyru Khor Virap – jest to miejsce, w którym przez 13 lat w małym lochu (zwiedzimy go) więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, oskarżony przez armeńskiego króla Tiridatesa III o szerzenie chrześcijaństwa. Następnie wywyższony do rangi królewskiego mentora, przyczynił się do przyjęcia chrztu przez Armenię w roku 301. Dalej odwiedzimy Garni, gdzie znajdziemy najlepiej zachowaną na Kaukazie świątynię pogańską. Została wzniesiona w 77 r. n.e. prawdopodobnie ku czci irańskiego boga słońca – Mitry lub Heliosa. Tuż obok znajdują się również ruiny twierdzy pochodzącej aż z trzeciego tysiąclecia p.n.e. oraz pałacu i łaźni królewskich. Znajdziemy tu pismo klinowe! Garni znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. W dolinie rzeki Azat, płynącej niedaleko Garni, zobaczyć można bazaltowe ściany skalne, nazwane tutaj Skalną Symfonią. Innym obiektem znajdującym się na liście UNESCO jest unikatowa świątynia skalna Geghard z XII/XIII w., którą zwiedzimy w następnej kolejności. Jej nazwa oznacza „świętą włócznię”, gdyż w owej świątyni przechowywano w przeszłości włócznię, którą zostało przebite ciało ukrzyżowanego Jezusa. Włócznię tą widzieliśmy już Eczmiadzynie. Przejeżdżamy nad jezioro Sewan do miasta… Sewan.

Kolacja: hotel w Sewan.
Nocleg: hotel w Sewan.

Dzień 10 SEWAN – ORMIAŃSKIE MORZE I …WRACAMY DO TBILISI

Śniadanie: hotel w Sewan.
Ruszamy nad ormiańskie morze. półwysep (dawną wyspę) z klasztorem Sevanavank. Spod niego rozpościera się znakomita panorama jeziora Sewan. Jezioro to nazywane jest często ormiańskim morzem. Warto pamiętać, że lazurowe wody tego kaukaskiego akwenu zajmują aż 5% powierzchni kraju a znajdują się na wysokości 1900 m n.p.m. Dalsza nasza droga prowadzi wzdłuż brzegów jeziora. Tu zwiedzimy największy w świecie średniowieczny cmentarz Noratus pełen chaczkarów (ormiańskich bogato zdobionych krzyży). Dalsza droga prowadzi przez zieloną część Armenii. Zatrzymamy się na moment w uzdrowisku Dilidżan a następnie wracamy do Tbilisi.
Kolacja: hotel w Tbilisi.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 11 POŻEGNANIE Z ZAKAUKAZIEM

Wylot z lotniska Tbilisi o godzinie 4.55 przylot do Warszawy o godzinie 6.40.

Terminy:

Wycieczka 11 dniowa.

Od początku maja do końca pażdziernika - termin dopasujemy do wymagań klienta.

Cena:

kalkulowana idywidualnie w zalezności od ilości uczestników i szczegółowych wymagań grupy.

 

Cena obejmuje:

 • Transport na miejscu: autobus.
 • Noclegi:
  Tbilisi – hotel – 4 noce
  Sighnaghi – hotel – 1 noc
  Achaltsikhe – hotel – 2 noce
  Erywan – hotel – 2 noce
  Sewan – hotel – 1 noc
 • Wyżywienie zgodnie z programem: śniadania i obiadokolacje.
 • Opiekę polskiego pilota.
 • Ubezpieczenie podczas całego wyjazdu.

Cena nie obejmuje:

 • kosztu przelotu
 • wstępów do zwiedzanych obiektów – ok 100 zł
 • wydatków natury osobistej
 • wyżywienia nieujętego w programie

 

Informacje o Gruzji na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html

 

Termin wyjazdu: dostosowany do grupy

Czas: 11 dni

Transport: autobus

Dojazd: samolot (we własnym zakresie)

Zakwaterowanie: hotele

Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje

W miarę możliwości uczestnictwo w codziennej Mszy św.

Opinie klientów:

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

 • przez Internet
 • telefonicznie
 • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.