Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Trekking Omalo - Shatili

Co czeka na Ciebie?
  • Zobaczysz dwa odległe, niezwykłe regiony Gruzji,
  • Będziesz miał okazję do spotkań i rozmów z miejscową ludnością oraz spróbowania ich wyśmienitej kuchni
  • Zobaczysz na własne oczy południowe zbocza Kaukazu
Liczba dni
10
Dojazd

samolot (płatny dodatkowo)

Transport na miejscu

bus

Nocleg

hotelik

kwatery prywatne

namiot

Wyżywienie

ZO (wg programu)

WŁ (własne)

Terminy

05.09.2020 - 13.09.2020

Cena
3500 zł
Rezerwuj wyjazd

TUSZETIA I CHEWSURETIA
Każdy, kto przyjeżdża do Gruzji widzi tamtejszy świat przez pryzmat Tbilisi, Batumi Kazbegi i Swanetii. Niektórzy twierdzą, że po odwiedzeniu tych „sztandarów” mogą uznać Gruzję za poznaną. Tylko, że Gruzja pomimo tego, iż jest pięciokrotnie mniejsza od Polski, oferuje nam zdecydowanie więcej. W czasie naszego trekkingu proponujemy przemierzenie dwóch odciętych od świata regionów: Tuszetii i Chewsuretii. W obu przypadkach pozostaniemy w „europejskiej” części Gruzji. Architekturę, zwyczaje i tradycje obu regionów kształtowały się w głębokiej izolacji od pozostałej części kraju. Dość powiedzieć, że do dziś przełęcze będące jedyną drogą prowadzającą do Tuszetii – Abano 2936 m n.p.m. – i do Chewsuretii – Datwis Dżwari 2676 m n.p.m. – nie są przejezdne od połowy jesieni do połowy wiosny. Trasa naszego trekkingu poprowadzona jest tak, aby móc podziwiać piękno tamtejszej przyrody, mieć okazję do spotkań i rozmów z miejscową ludnością oraz spróbowania ich wyśmienitej kuchni. Wędrując od doliny do doliny, odwiedzimy warowne wioski z charakterystycznymi wieżami różniącymi się budową od swoich swańskich kuzynów.
Największym jednak magnesem przyciągającym w te strony są tradycje. Poczucie niezmiennych zwyczajów, opartych na chrześcijaństwie, lecz pełnych zagadek, które poruszają wyobraźnię. Dość powiedzieć, że pochodzenie Tuszetów i Chewsurów do dziś stanowi rozpalającą umysły uczonych nieodkrytą zagadkę. Znajdziemy tu święte miejsca, które możne obejrzeć jedynie z daleka. Spotkamy cerkwie do których wstęp mają tylko mężczyźni. Odwiedzimy zagadkowe cmentarze przypominające raz małe Stonehenge a innym razem otwarte ossaria. Zagadką również jest to, że w obu regionach nikt nie hoduje świń ani nie spożywa wieprzowiny pomimo, że mieszkańcy są chrześcijanami.
Przede wszystkim jednak zagłębimy się w klimat i krajobrazy, które wg wielu byłyby znakomitą, być może nawet lepszą od oryginału, scenerią ekranizacji książek Tolkiena !!!


Dzień 1- 7 września (piątek) - Lecimy do Gruzji 

Przelot Polska (Warszawa) – Gruzja (Tbilisi)
Spotkanie na lotnisku Okęcie ok godziny 20:30. Wylot z Warszawy w godzinach późnowieczornych (22:30)

 

Dzień 2 – 8 września (sobota) - Przejazd do Omalo.

Przylot do Tbilisi, transfer do hoteliku Po kilkugodzinnym wypoczynku i śniadaniu, przejazd przez Kachetię – region znany z uprawy winorośli. Po drodze zatrzymamy się w klasztorze Alawerdi i starej Akademii Ikalto. Jadąc szaloną górską drogą, pokonamy wysoką przełęcz Abano 2926 m n.p.m. Przejazd drogą do Omalo jest atrakcją samą w sobie. Droga, którą będziemy pokonywać przez ponad 70 km, pozbawiona jest asfaltu. Sposób jej poprowadzenia wyjaśnia dlaczego jest ona przez zimowe miesiące niedostępna. W 2012 roku droga ta stała się bohaterem (wg nas trochę na wyrost, ale jednak… ) jednego z odcinków dokumentalnego serialu BBC „Najniebezpieczniejsze drogi świata”. Przyjazd do małej górskiej miejscowości Omalo, w sercu Tuszetii.
Kolacja: guesthouse w Omalo.
Nocleg: guesthouse w Omalo.

 

Dzień 3 – 9 września (niedziela) - Początek trekkingu – przejście do Dartlo.

Śniadanie: guesthouse w Omalo.
Wędrujemy bitym traktem do wioski Dartlo znajdującej się na wysokości 2000 m n.p.m. Wg. spisu ludności z 2002 roku w Dartlo mieszkało 9 osób! Historia tej miejscowości ginie w głębokiej przeszłości. O jej początkach więcej mogą opowiedzieć miejscowi wędrowni bajarze niż historycy. Oprócz tradycyjnych wież obronnych, zachowały się tam również ruiny jednej z niewielu w Tuszetii cerkwi. Po odpoczynku dla chętnych krótki spacer do położonych nad Dartlo wiosek z wieżami –strażnicami Kvavlo i Dano.
Kolacja: guesthouse w Dartlo.
Nocleg: guesthouse w Dartlo.

 

Dzień 4 – 10 września (poniedziałek) - przejście do Girevi.

Śniadanie: guesthouse w Dartlo.
Wędrujemy głęboka doliną Pirkita Alazani. Po drodze mijamy wioski Chesho i Parsma ze starą historyczną kamienną zabudową wraz z malowniczymi wieżami. Uzyskanie pozwolenia na trekking (propusk) od żołnierzy na posterunku granicznym.
Kolacja: guesthouse w Girevi.
Nocleg: guesthouse w Girevi.

 

Dzień 5 – 11 września (wtorek) - dojście do Kvakhidi.

Śniadanie: guesthouse w Girevi.
Dojście do polanki/obozowiska Kvakhidi, przed głównym podejściem na przełęcz Atsunta.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot.

 

Dzień 6 – 12 września (środa) - Atsunta 3431 m n.p.m.

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Przejście przez przełęcz Atsunta 3431 m n.p.m., która stanowi naturalną granicę pomiędzy Tuszetią i Chewsuretią. Czeka nas najbardziej wymagający dzień z podejściem na wysoką przełęcz. Jednak topień trudności, nachylenie oraz długość trasy sprawiają, że droga ta dostępna jest dla każdego turysty! Schodząc do Chewsuretii przy dobrej pogodzie mamy szansę na niesamowitą panoramę z widokiem na najpiękniejsze szczyty w tej części Kaukazu - Kazbek 5047 m n.p.m., Chaukhi 3842 m n.p.m. oraz Tebulosmta 4493 m n.p.m. Następnie przejście grzbietem Khidotani, około 2800 m n.p.m. i zejście w okolice osady Khonischala. Nocować będziemy nad rzeką.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot w okolicy wioski Khonischala.

 

Dzień 7 – 13 września (czwartek) - Do Mutso i Shatili.

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Spokojny dzień praktycznie bez podejść . Za to na trasie wędrówki znajdą się dwie sztandarowe wioski-twierdze Chewsuretii. Pierwszą będzie Mutso. Wysoko zawieszona twierdza zamyka dolinę Andaki. Wielokrotnie jej mieszkańcy mierzyli się z przeciwnikiem, którym najczęściej byli północnokaukascy muzułmanie. Twierdzę wybudował mityczny Torgwa Dzagani, którego kamienny tron znajdziemy w jednym z najwyższych punktów fortecy. Wrażenie miejsca potęgują otaczające nas co rusz „święte miejsca” związane z tradycjami i wierzeniami do dziś kultywowanymi przez Chewsurów. Po 11 km dojdziemy do celu wyprawy. Niesamowitego Shatili - XII wiecznej wsi-twierdzy złożonej z 60 wież. Architekturę tego miejsca praktycznie nie możemy porównać do żadnego innego obiektu. Zaułki, ginące chodniki, tajemne przejścia, wieże. Wszystkie budowle wybudowano z kamienia, a całość robi wrażenie niezdobytej twierdzy, którą rzeczywiście była. My zamieszkamy w jednej z zachowanych, pełnej świadków minionych czasów, średniowiecznych baszt!
Kolacja: guesthouse w Shatili.
Nocleg: guesthouse w Shatili.

 

Dzień 8 – 14 września (piątek) - Dzień rezerwowy.

Śniadanie: guesthouse w Shatili.
W zależności od rozwoju sytuacji i naszych chęci możemy dzisiejszy dzień poświęcić na wypoczynek w Shatili bądź na wycieczkę górską w okolicy miejscowości.
Kolacja: guesthouse w Shatili.
Nocleg: guesthouse w Shatili.

 

Dzień 9 – 15 września (sobota) - Przejazd do Tbilisi.

Śniadanie: guesthouse w Shatili.
Przejazd do Tbilisi wysokogórską droga przez przełęcz Datwis Dżwari,  Zakwaterowanie w hoteliku. Wieczorny spacer po stolicy Gruzji.
Kolacja: restauracja w Tbilisi we własnym zakresie.
Nocleg: hotelik w Tbilisi.

 

Dzień 10 – 16 września (niedziela) - Pożegnanie z Gruzją ;(

Wylot z Tbilisi o 4:55 rano.
Przylot do Warszawy ok 6:40 rano.

 

Termin wyjazdu:

 7-16 września 2018

Cena:

3500 zł od osoby przy min 6 osobach

Wyżywienie:

śniadania i obiadokolacje oraz własne (wg opisów w programie)

Cena obejmuje:

1. Transport na miejscu: - minibus
2. Nocleg:
Kutaisi – Hotel
Tbilisi – hotelik
Omalo – guesthouse
Girevi - guesthouse
Shatili – guesthouse

3. Konie – transport bagaży w trakcie trwania wyprawy (1 koń może zabrać max 4 plecaki x12,5 kg)
4. Wyżywienie zgodnie z programem:
a. śniadania: Kutaisi, Tbilisi, Omalo, Dartlo, Girevi
b. obiadokolacje: Omalo, Dartlo, Girevi
5. gaz do maszynek turystycznych
6. Opiekę polskiego pilota/międzynarodowego przewodnika górskiego
7. Ubezpieczenie podczas całego wyjazdu

 

Cena nie obejmuje:

- kosztu przelotu (dopłata do ceny podstawowej)
- namiotów - istnieje możliwość wypożyczenia za dodatkową odpłatnością
- wydatków natury osobistej
- wyżywienia w trakcie dni biwakowych (wg opisów w programie)

Informacje o Gruzji na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html

Opinie klientów:

wrzesień 2016:
"Treking Omalo-Shatili będę wspominać pozytywnie jeszcze bardzo długo. Profesjonalne podejscie do wyprawy w milej i wesołej atmosferze. Polecam !!!! Jagoda"
https://www.facebook.com/bumbelek/activity/10210606826157175

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

  • przez Internet
  • telefonicznie
  • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.