Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Trekking u stóp Uszby i wokół Uszguli

Co czeka na Ciebie?
 • Poznasz Swanetię - region słynący z przepięknych krajobrazów nieskażonych cywilizacją.
 • Powędrujesz szlakami Wielkiego Kaukazu: zobaczysz efektowną i złośliwą Uszbę i najwyższą górę Gruzji - majestatyczną Szcharę 5193 m n.p.m.
 • Odwiedzisz najwyżej położoną miejscowość w Europie – malownicze Uszguli ok 2200 m n.p.m.
 • Zwiedzisz średniowieczne wieże obronne, poznasz dumnych i upartych Swanów.
Liczba dni
13
Dojazd

samolot (płatny dodatkowo)

Transport na miejscu

bus

Nocleg

hotel

hostel

namiot

guesthouse

Wyżywienie

HB (śniadania i obiadokolacje)

ZO (wg programu)

WŁ (własne)

Terminy

25.07.2020 - 06.08.2020

Cena
2850 zł
Rezerwuj wyjazd

Program:

Dzień 1 - 27 lipca (sobota) - Lecimy do Gruzji

Przelot do Gruzji. Warszawa – Kutaisi. Wylot z Warszawy godz. 9:00. Przylot do Kutaisi o godz. 14:20. (możliwy jest lot z Katowic).
Przejazd do hostelu w Kutaisi - zakwaterowanie i wypoczynek.
Spacer po mieście. Zwiedzanie centrum miasta i górującej na nim XI wiecznej katedry Bagrati.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.
Nocleg: hostel w Kutaisi.

Dzień 2 - 28 lipca (niedziela) - PRZEJAZD DO SWANETII

Śniadanie: we własnym zakresie w hostelu.
Po śniadaniu wyjazd do Mestii. Po drodze zwiedzimy Jaskinie Prometeusza – najpiękniejszą udostępnioną grotę Kaukazu. Sposób wyeksponowania zjawisk krasowych w tej jaskini zaskoczy nawet wytrawnych znawców jaskiń europejskich. W czasie dalszej drogi, jeśli będzie czas, w Zugdidi przerwa na zwiedzanie Pałacu Dadianich i posiłek. Wędrówkę po Swanetii rozpoczniemy od doliny rzeki Dolra, wypływającej z potężnego lodowca Uszby. Zatrzymamy się w guesthousie w wiosce Mazeri, u podnóża Uszby.
Kolacja: guesthouse w Mazeri.
Nocleg : guesthouse w Mazeri.

Dzień 3 – 29 lipca (poniedziałek) – DO LODOWCA USZBY

Śniadanie: guesthouse w Mazeri.
Dziś ruszamy szlakiem którym wyruszają wszystkie wyprawy na niesamowity wierzchołek Uszby. W trakcie wędrówki wzdłuż rzeki Dolra będziemy mogli obserwować potężne kaskady potoku będącego odwodnieniem olbrzymiego plateau i Lodowca Uszby. Wycieczka dolinna kilka godzin spokojnego marszu bez podejść – wzdłuż rzeki. Na końcu totalny wodospad. Jeśli będziemy mieć siłę i czas możemy wejść pod lodowiec Uszby – nad wodospad.
Kolacja: guesthouse w Mazeri.
Nocleg : guesthouse w Mazeri.

Dzień 4 – 30 lipca (wtorek) - TREKKING U PODNÓŻY USZBY CZĘŚĆ PIERWSZA

Śniadanie: guesthouse w Mazeri.
Piękna trasa, która pozwala na dość bliskie podejście do skalnego masywu Uszby 4710 m n.p.m., najefektowniejszej góry Kaukazu. Wg jednej z wersji tłumaczenia tej nazwy USZ – znaczy straszny, a BA – górski. Natomiast w języku Swanów oznacza "drogę donikąd", pozostałe tłumaczenia to "nędzne miejsce" lub "miejsce sabatu czarownic". Wspinacze natomiast nazywają ją po prostu „Wiedźmą”! Pierwszego dnia trekingu dochodzimy do Przełęczy Guli 2 950 m n.p.m., po drodze zwiedzamy mały kościół znajdujący się niedaleko ruin wsi Guli. Następnie pniemy się stopniowo w kierunku zbliżającego się południowego skalnego masywu Uszby. Idziemy dalej szlakiem alpinistów w kierunku wielkiej pustej doliny z niewielkim lodowcem. Stąd góra wygląda na niewiarygodnie ogromną i słusznie porównywana jest do Matterhornu. Pod przełęczą rozbijamy biwak.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot na przełęczy Guli.

Dzień 5 – 31 lipca (środa) - TREKKING U PODNÓŻY USZBY CZĘŚĆ DRUGA

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Ruszamy w stronę Przełęczy Guli (Guli w języku gruzińskim znaczy serce). Widok wyłaniającego się tuż obok południowego szczytu Uszby wynagrodzi każdy trud. Widzimy jak na dłoni kręte pasma, aby nagle na najwyższym punkcie przełęczy (2950 m) roztoczył się przed nami przepiękny widok na dolinę Mestijską, odległe wysokie szczyty w tym piramidę Tetnuldi 4969 m n.p.m. i spektakularny płaskowyż Koruldi. I właśnie Koruldi jest naszym dzisiejszym celem noclegowym. Przecinając widoczną pod nogami i dolinę wchodzimy na sąsiedni grzbiet i wędrujemy w górę w kierunku nieodległych jezior o tej samej nazwie. Rozbijamy obóz i po krótkim odpoczynku wędrujemy dość kruchą ścieżką na szczycik będący znakomitym punktem widokowym na nieodległą Uszbę. Powrót do obozu nad jeziorami.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot w okolicy jezior Koruldi.

Dzień 6 – 1 sierpnia (czwartek) - TREKKING U PODNÓŻY USZBY CZĘŚĆ TRZECIA

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Po śniadaniu rozpoczynamy zejście do Mestii. Trasa początkowo łagodna staje się pod koniec stroma (nadal podążamy ścieżką) choć nie straszna i prowadzi do rzeki Mulkhura. Stąd już bez trudu podążamy w kierunku Mestii.
Kolacja: hotel w Mestii.
Nocleg: hotel w Mestii.

Dzień 7 – 2 sierpnia (piątek) - TREKKING POD BANGURIANI CZĘŚĆ PIERWSZA

Śniadanie: hotel w Mestii.
Po porannym posiłku startujemy na dwudniową wycieczkę w kierunku lodowca Lekziri i do cyrku polodowcowego u stóp Banguriani 3885 m n.p.m. Mijamy posterunek wojsk pogranicznych i dzięki wcześniej zdobytej przepustce zagłębiamy się w rzadko odwiedzaną dolinę Lekziri. Wchodzimy w boczną dolinkę gdzie zaskoczy nas zieleń hal kontrastująca z niemal śnieżnobiałymi granitami i czarnorudymi łupkami. Rozbijamy obóz i udajemy się na wycieczkę w głąb doliny. Wokół nas festiwal turni i śnieżnych olbrzymów. A horyzont zamyka … oczywiście Uszba.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot.

Dzień 8 – 3 sierpnia (sobota) - TREKKING POD BANGURIANI CZĘŚĆ DRUGA

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Kontynuacja wędrówki i powrót do Mestii. W wypadku, gdy wojska graniczne nie udzielą nam zgody na wędrówkę do doliny Lekziri (dotychczas zawsze taką zgodę uzyskiwaliśmy ale…) wędrujemy alternatywnie do Jezior Koruldi i wracamy wzdłuż lodowca Czaladi.
Kolacja: hotel w Mestii.
Nocleg: hotel w Mestii.

Dzień 9 – 4 sierpnia (niedziela) - WYPRAWA DO USZGULI

Śniadanie: hotel w Mestii.
Przejeżdżamy szutrową drogą do najwyżej położonej miejscowości w Europie – Uszguli 2200m n.p.m. Po drodze zobaczymy samotną wieżę, z którą łączy się historia nieszczęśliwej miłości, stare kościółki, najprawdopodobniej konieczne też będzie zamykanie i otwieranie bram na drodze. Uszguli to mała osada położona w dolinie, wysoko u stóp kaukaskich szczytów. Tak jak i inne miejscowości w Swanetii charakteryzują ją liczne „rodzinne” wieże obronne. Zakwaterowanie w guesthousie i spacer na okoliczne wzgórza.
Kolacja: guesthouse w Uszguli.
Nocleg: guesthouse w Uszguli.

Dzień 10 - 5 sierpnia (poniedziałek) - TREKKING POD SZCHARĘ CZĘŚĆ PIERWSZA

Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Dzień rozpoczynamy od mozolnej wspinaczki na wiszący nad Uszguli szczyt będący częścią grzbietu Maphrani ok. 3200 m. n.p.m. Na wierzchołku przy dobrej pogodzie staniemy oko w oko z murem Szchary. Ten najwyższy Gruziński szczyt tylko pozornie wygląda mniej okazale niż Uszba. Wysokością przewyższa Uszbę o ok. 500 m, a wspinaczka na jej szczyt stanowi jeden z najtrudniejszych kaukaskich wyzwań.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot.

Dzień 11 - 6 sierpnia (wtorek) - TREKKING POD SZCHARĘ CZĘŚĆ DRUGA

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Dziś wędrujemy aż do lodowca Szchary. Docelowo schodzimy do wielkiej, polodowcowej doliny Enguri. Na jej przyjaznych łąkach dłuższy popas, w trakcie którego możemy orzeźwiać się wodą z bijących w dolinie źródeł mineralnych.
Kolacja: guesthouse w Uszguli.
Nocleg: guesthouse w Uszguli.

Dzień 12 – 7 sierpnia (środa) – NAD MORZE!

Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Powrót ze Swanetii, przejazd do Kutaisi. Wracając zatrzymamy się w Anaklii. Po tygodniowym trekkingu zasługujemy na chwilę plażowania nad Morzem Czarnym. Anaklia jest interesującym, niewielkim lecz ciekawym nadmorskim kurortem. W trakcie naszych górskich wędrówek często towarzyszyła nam główna rzeka Swanetii. Mieliśmy okazję znaleźć się w pobliżu jej źródeł. Dziś docieramy do ujścia tej pięknej rzeki do Morza Czarnego! Plażujemy!!!!
Kolacja: hotel w Anakli.
Nocleg: hotel w Anakli.

Dzień 13 - 8 sierpnia (czwartek) - WĄWOZY I …POWRÓT DO POLSKI

Śniadanie: hotel w Anakli.
Po śniadaniu niespiesznie możemy zażyć jeszcze morskich kąpieli, po których powoli udamy się w kierunku Kutaisi. W trakcie podróży zatrzymamy się przy jednym z wielu wspaniałych imeretyńskich wąwozów. Kolacja w jednej z przydrożnych knajpek we własnym zakresie. Przejazd na lotnisko i powrót do Polski.
Czwartek Kutaisi godz. 23:10 → przylot do Katowic o godz. 00:35.

Terminy: 27.07 - 08.08.2019

 

Cena: 2850 zł od osoby, dla grupy min. 6 osób

 

Cena obejmuje:

 • Transport na miejscu: minibus
 • Noclegi:
  – Mazeri – 2 noce - guesthouse
  – Mestia – 2 noce - hotelik
  – Ushguli – 2 noce – guesthouse
  – Kutaisi – 1 noc - hostel
  - Anaklia – 1 noc hotel
 • Wyżywienie:
  - Mazeri         - śniadania i obiadokolacje
  - Mestia          - śniadania i obiadokolacje
  - Ushguli        – śniadania i obiadokolacje
  - Anaklia        - śniadania i obiadokolacje
 • Opiekę polskiego pilota i przewodnika górskiego
 • Ubezpieczenie
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • kosztu przelotu (dopłata do ceny podstawowej)
 • namiotów – namioty możemy wypożyczyć za dodatkową opłatą
 • wstępów do zwiedzanych obiektów
 • wydatków natury osobistej
 • wyżywienia nieujętego w programie
 • kartuszy gazowych – za zakup kartuszy odpowiada firma Mediusz - koszt zakupu zostanie podzielony pomiędzy wszystkich uczestników trekkingu. 

Informacje o Gruzji na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html

Opinie klientów:

Bogusław Gwidon Chamielec  poleca stronę Mediusz.1 września o 13:38 · 

Z Mediuszem od zimowych"Puzdreli" przez Huculskie Lasy po swaneckie zielniki :) 
Zawsze moc atrakcji :)

 

Marzka Smiech zrecenzowała: Mediusz – 5 gwiazdek22 sierpnia 2016 · 

Dwa tygodnie temu wróciłam z trekkingu u stóp Uszby i wokół Uszguli organizowanej przez Mediusz. Poza tym, że chciałabym ogromnie podziękować za przygodę życia, zwłaszcza niezastąpionemu przewodnikowi Maćkowi F.oraz całej ekipie uczestników, to nie potrafiłabym nie docenić perfekcyjnej i profesjonalnej organizacji. W moim odczuciu Mediusz to firma XXI wieku, profesjonalna i jednocześnie elastyczna. Wachlarz proponowanych kierunków wypraw upewnia mnie w przekonaniu, że to nie był ostatni raz :)

 

 

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

 • przez Internet
 • telefonicznie
 • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.