Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Wyprawa przez zachodnią Gruzję - wycieczka objazdowa

Co czeka na Ciebie?
 • Niezwykłe Batumi - najsłynniejszy gruziński kurort morski.
 • Niewiarygodna Wardzia - skalne miasto-klasztor z XII w.
 • Urokliwe Bordżomi - najbardziej znane uzdrowisko w Gruzji.
 • Cziatura - jedyne w swoim rodzaju miasto kolejek linowych.
 • Katshki - pustelnia na szczycie 50 m skały.
 • Uszguli - nieprawdopodobnie malownicza, najwyżej położona miejscowość w Europie ok. 2220m n.p.m.
 • Oszałamiająca przyroda: olbrzymie, wysokie na 5 tys. m góry, subtropikalne lasy
 • Piękne Parki Narodowe: Kolchidzki Park Narodowy i Park Narodowy Mtirala
 • Gruziński skarb dla świata - wspaniałe wina, wytwarzane na tych terenach od 9 tys. lat
Liczba dni
12
Dojazd

samolot (w cenie)

Transport na miejscu

bus

Nocleg

hotel

hotelik

guesthouse

inne

Wyżywienie

HB (śniadania i obiadokolacje)

ZO (wg programu)

Terminy

22.09.2020 - 03.10.2020

Cena
5200 zł
Rezerwuj wyjazd

Program:

1 dzień – 24.09.2019 (wtorek ) POLSKA – KUTAISI

Wylot z Gdańska o godzinie 17.10 – przylot do Kutaisi o godz. 22:50.

Wylot z Wrocławia o godzinie 06.25 – przylot do Kutaisi o godz. 11:55.

Wylot z Warszawy o godzinie 09.00 – przylot do Kutaisi o godz. 14:20.

Zakwaterowanie w hotelu.

Kolacja: hotel w Kutaisi
Nocleg: hotel w Kutaisi

2 dzień – 25.09.2019 ( środa ) OKOLICE KUTAISI – KLASZTORY, JASKINIE I WĄWOZY

Śniadanie: hotel w Kutaisi.
Zwiedzanie miasta: Kutaisi to antyczna stolica Kolchidy noszącej w czasach helleńskich nazwę Ai. To w tym mieście król Ajetes przyjmował załogę Argo, a w jego okolicy Jazon zaorał Pole Marsowe ziejącymi ogniem bykami i pokonał wojowników wyrosłych ze smoczych zębów. Tu też zwyciężył smoka - strażnika Złotego Runa. Głównymi atrakcjami miasta są odrestaurowana w kontrowersyjny sposób Katedra Bagrati oraz kolorowy, pachnący wschodem, miejski bazar. Opuszczamy z Kutaisi w kierunku zachodnim. W okolicy Kutaisi zobaczymy dziś jedną z największych i najpiękniejszych udostępnionych jaskiń Kaukazu – Jaskinię Prometeusza. Obejrzymy również niesamowity kanion Okatse. Warto przespacerować się powietrznym traktem wiszącym nad olbrzymim wąwozem – choroby związane z lękiem wysokości mocno utrudniają (ale nie wykluczają) zwiedzanie tego miejsca. Po południu wracając do miasta zajrzymy do dwóch cudownie położonych malowniczych klasztorów: Gelati i Motsameta. Atmosfera kończącego się dnia potęgować będzie wrażenia związane ze zwiedzaniem tych niesamowitych miejsc. Monastyr Gelati ten został ufundowany w XII w. przez króla Davida Budowniczego i dzięki założonej przez niego Akademii przez długie lata stanowił centrum kulturalne i intelektualne Gruzji. Klasztor Gelati znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ok 130 km jazdy.
Kolacja: hotel w Kutaisi.
Nocleg: hotel w Kutais.

3 dzień – 26.09.2019 ( czwartek ) MORZE, NAPOLEON I MAŁA AMAZONIA

Śniadanie: hotel w Kutaisi.
Ruszamy dalej na zachód. Dziś wędrujemy przez nizinę Kolchidzką. Gruzja nie kojarzy się z nizinami a dziś poznamy spory jej fragment. Wcześniej jednak zatrzymamy się w Zugdidi gdzie zwiedzimy Pałac Dadianich. Znajduje się w nim oryginalna pośmiertna maska Napoleona Bonaparte! Jedziemy nad Morze Czarne. Możemy zażyć morskiej kąpieli. Chętni poznają również fragment jednej z tutejszych dzikich rzek. Ruszymy w kilkugodzinny spływ magiczną Czurią. Jesteśmy w Kolchidzkim Parku Narodowym! Dziś zanocujemy w domku rangersów (warunki mocno spartańskie, są koce, ale warto pomyśleć o śpiworach). Ok.130 km jazdy.
Kolacja: szelter rangersów.
Nocleg: szelter rangersów.

4 dzień – 27.09.2019 ( piątek ) W GÓRY. DO SWANETII

Śniadanie: szelter rangersów.
Po śniadaniu ruszamy do jednej z najpiękniejszych krain Kaukazu. Do Swanetii. Nasza wędrówka poprowadzi doliną potężnej Enguri. Po drodze zatrzymamy się przy jednej z najwyższych zapór świata. Wczesnym popołudniem przybędziemy do wspaniałego zakątka Gruzji – Mestii. Zakwaterowanie w hoteliku. Wizyta w dwóch muzeach. Muzeum Etnograficznym przedstawiającym tradycyjną zabudowę Swanetii z legendarnymi wieżami oraz Muzeum Swanetii. Muzeum to uważane jest za jedno z 10 najwspanialszych, małych muzeów świata. Jego zbiory zaskakują niezwykłym bogactwem. Wieczorny spacer po miasteczku. Może znajdziemy lokalik z muzyką gruzińską? Ok 160 km jazdy.
Kolacja: hotelik w Mestii.
Nocleg: hotelik w Mestii.

5 dzień – 28.09.2019 ( sobota ) DO NAJWYŻSZEJ EUROPEJSKIEJ WIOSKI

Śniadanie: hotelik w Mestii.
Przejazd przez przełęcz Ugviri do dolnej stacji kolejki krzesełkowej Tetnuldi. Cały czas towarzyszą nam niesamowite widoki okolic Mestii. Uszba i Tetnuldi nie opuszczają nas ani na chwilę (oczywiście konieczna jest do tego dobra pogoda). Jest również szansa na widok na najwyższą górę Kaukazu – Elbrus! Przejeżdżamy szutrową drogą do najwyżej położonej, nieprawdopodobnie malowniczej miejscowości w Europie – Uszguli (2220m n.p.m.). Po drodze zobaczymy samotną wieżę, z którą łączy się historia nieszczęśliwej miłości, stare kościółki. Uszguli to mała osada położona w dolinie, wysoko u stóp kaukaskich szczytów. Tak jak i inne miejscowości w Swanetii charakteryzują ją liczne „rodzinne” wieże obronne. 46 km jazdy.
Kolacja: guesthouse w Uszguli.
Nocleg: guesthouse w Uszguli.

6 dzień – 29.09.2019 ( niedziela ) PĘTLA SWANECKA

Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Kolejny fragment naszej wyprawy to przejazd przez niedostępne kaukaskie trakty. Opuszczamy malowniczo położone Uszguli, aby wspiąć się na najwyższy punkt na trasie - przełęcz Zagaro, położoną 2623 m n.p.m. Stanowi ona granicę między dwoma krainami geograficznymi - Górną i Dolną Swanetią. Po przejechaniu najtrudniejszego odcinka rozpoczniemy długi zjazd doliną rzeki Koruldashi, aż do Lentechi a być może do Ambrolauri. Ok. 80 km jazdy off-road.
Kolacja: guesthouse w Lentechi lub Ambrolauri.
Nocleg: guesthouse w Lentechi lub Ambrolauri.

7 dzień – 30.09.2019 ( pon, ) WINO, GRUZIŃSKIE METEORY I POSTAPOKALIPTYCZNE MIASTO

Śniadanie: guesthouse w Lentekhi lub Ambrolauri.
Przejazd przez Ambrolauri – stolicę Raczy. Rzadko odwiedzanego regionu znanego z wspaniałych krajobrazów i… wyśmienitego wina Kwanczkara, ulubionego trunku Stalina i Churchila. Jadąc dalej zatrzymamy się przy niesamowitym skalnym ostańcu. Na pięćdziesięciopięcio metrowej skalnej maczudze zbudowana jest niewielka, zamieszkała pustelnia. Wokół niej ogród skalny będący Mekką gruzińskich wspinaczy. Ostatnim punktem dnia będzie Cziatura. Surrealistyczne górnicze miasto położone w głębokim wąwozie rzeki Kwirili. W skałach znajdują się tu złoża tlenków manganu. Najważniejszego surowca mineralnego Gruzji. Zagłębimy się w surrealistyczny świat w trakcie wędrówki tutejszymi kolejkami linowymi stanowiącymi lokalny środek komunikacji miejskiej. Ok 200 km jazdy.
Kolacja: guesthouse w Katshki lub Cziaturze.
Nocleg: guesthouse w Katshki lub Cziaturze.

8 dzień – 1.10.2019 ( wtorek ) BORDŻOMI – GRUZIŃSKA KRYNICA

Śniadanie: guesthouse w Katshki lub Cziaturze.
Jedziemy w kierunku najbardziej znanego gruzińskiego uzdrowiska. Po drodze zatrzymamy się jednak w Chaszuri. Znajdziemy tu niewielki browar. Oczywiście nie może się odbyć bez z degustacji piwa. Choć zwolennicy wina znajdą tu również ciekawe lokalne gatunki. Bordżomi to znane uzdrowisko położone u stóp Parku Narodowego Bordżomi-Kharagauli. Zwiedzanie historycznego parku zdrojowego. Bordżomi zyskało sławę jako miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa już w XIX w. gdy Wielki Książe Michał Mikołajewicz Romanow, brat cara Aleksandra II, postanowił zbudować tu swoją letnią rezydencję. Dziś uzdrowisko przeżywa swój renesans przyciągając rzesze kuracjuszy i turystów. Słynna, nawet w Polsce, pozostaje nadal, posiadająca lekko słonawy smak, woda mineralna BORDŻOMI. Wieczorny spacer do gorących źródeł. Możliwa kąpiel! Jeśli zdążymy możliwa jest również krótka wycieczka do Parku Narodowego. Ok 120 km jazdy.
Kolacja: hotel w Bordżomi.
Nocleg: hotel w Bordżomi.

9 dzień – 2.10.2019 ( środa ) SKALNE MIASTO VARDZIA

Śniadanie: hotel w Bordżomi.
Ruszamy w kierunku południowym doliną rzeki Mtkwari, płynącą odcinkiem przełomowym głęboko rozcinającym wulkaniczny górotwór. Krajobraz zmienia się od zielonych kaukaskich stoków, aż do półpustynnego wyżynnego krajobrazu. Zatrzymamy się przy malowniczej twierdzy Kertwisi. Jest to jedna z najstarszych fortalicji Gruzji, zbudowana na wysokiej skale w miejscu, gdzie rzeka Parawani łączy się z Mtkwari. Już w starożytności spotykały się tu ważne trakty handlowe. Według tradycji pod twierdzę tą dotarł podczas jednej ze swoich wypraw sam Aleksander Macedoński. Docieramy do Wardzi, jednego z gruzińskich skalnych miast. Wardzia to miasto-klasztor, zbudowane na zboczach góry Erusheli, którego budowę rozpoczęto pod koniec XII wieku. Kompleks składał się z części królewskiej, w której skład wchodziła m.in. sala tronowa oraz klasztoru; w sumie było tutaj ponad 6000 komnat wykutych w skałach na 13 poziomach. W przeszłości żyło tutaj od 20 do 60 tysięcy ludzi! W czasach średniowiecza stanowiła doskonałe schronienie przed powtarzającymi się mongolskimi najazdami. Pierwsze poważne zniszczenia powstały pod koniec XIII wieku podczas potężnego trzęsienia ziemi. Następnie, w XV w. Wardzię najechali i złupili Persowie, doprowadzając do ostatecznego upadku miasta i klasztoru. W drodze powrotnej zajrzymy do Achalciche. Miasteczka znanego z potężnej, niedawno odrestaurowanej twierdzy Rabati, łączącej w sobie architekturę chrześcijańską z wyraźnymi wpływami tureckimi. Po raz ostatni twierdza ta walczyła w 1828r. podczas wojny między Rosją a Turcją. Ok 200 km jazdy.
Kolacja: hotel w Bordżomi.
Nocleg: hotel w Bordżomi.

10 dzień – 3.10.2019 ( czwartek ) NAD MORZE!!! DO BATUMI

Śniadanie: hotel w Bordżomi.
Ruszamy nad morze. Nie jedziemy jednak zwykła trasą. Wędrujemy przez góry docierając do przełęczy Goderzi o wysokości 2025 m n.p.m. Pod naszymi nogami zielona Adżaria. Zagłębiamy się w dolinę rzeki Adżaratskali. Prawdziwa Adżaria, również ta muzułmańska, jest tu! Może znajdziemy małą plantację herbaty? Może niewielki meczecik? A może staniemy na średniowiecznym moście łukowym lub popiknikujemy nad górskim jeziorem? Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer na kolację :) Ok. 160 km jazdy, w tym sporo bez asfaltu.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.
Nocleg: hotel w Batumi.

11 dzień – 4.10.2019 ( piątek ) DO BATUMI

Śniadanie: hotel w Batumi.
Po śniadaniu ruszamy w kierunku granicy tureckiej. Po drodze zwiedzimy twierdzę Gonio – Apsaros. Miejsce przesiąknięte jest historią i mitami. Tu mityczny Argo odbił od brzegów Kolchidy, tu Medea kazała rozrzucić w morzu poćwiartowane części ciała swojego brata, tu również stacjonowały w warownym obozie co najmniej dwie rzymskie kohorty, tu wreszcie wg legendy pochowany jest Apostoł Maciej. To wszystko możemy poczuć zwiedzając jedną z niewielu zachowanych rzymskich fortyfikacji, leżąca przy ujściu rzeki Czoruch do Morza Czarnego. Wracamy do Batumi. Mijając go podążamy do Parku Narodowego Mtirala. Celem naszej wędrówki jest wioska Czakwistawi oraz wodospady toczące swoje wody w klimatach i krajobrazach bardziej kojarzących się z Indochinami niż Gruzją. Musimy jednak pamiętać, że klimatycznie znajdujemy się prawie w subtropikach. Możemy spotkać cudowną pogodę ale może tez spaść na nas rzęsisty deszcz. Ok 60 km jazdy.
Kolacja: pożegnalna kolacja – biesiada z gruzińskimi tańcami w okolicy parku Mtirala.
Nocleg: hotel w Batumi.

12 dzień – 5.10.2019 ( sobota ) POŻEGNANIE Z GRUZJĄ

Śniadanie: hotel w Batumi.
Ostatnie godziny naszej wycieczki spędzimy na spacerach po mieście, wizycie w ogrodzie botanicznym i koniecznych, przedwyjazdowych zakupach :)
Wyjeżdżamy z Batumi w kierunku lotniska ok. godziny 17.00.
Ok.130 km jazdy.

Wylot do Gdańska o godzinie 23.20 – przylot do Gdańska o godz. 00:55.

Wylot do Wrocławia o godzinie 12.25 – przylot do Katowic o godz. 14:00.

Wylot do Warszawy o godzinie 14.55 – przylot do Katowic o godz. 16:25.

 

 

 

Termin: 24.09 - 05.10.2019 (12 dni)

 

Cena: 5200 zł / osobę

 

Cena obejmuje:

 • przelot liniami Wizzair na trasie  Gdańsk - Kutaisi - Gdańsk lub Warszawa - Kutaisi - Warszawa bądź Wrocław - Kutaisi – Wrocław wraz z: wraz z: 1 sztuką bagażu podręcznego na pokładzie o wymiarach 40x30x20cm1 podręczną walizką na kółkach na pokładzie o wymiarach 55 × 40 × 23  i masie 10kg. Stanowisko odprawy priorytetowej i pierwszeństwo wejścia na pokład.
 • transport na miejscu: bus, samochody terenowe
 • noclegi:

  - hotel w Kutaisi 2x

  - szelter w Kolchidzkim Parku Narodowym

  - hotelik w Mestii

  - guesthouse w Uszguli

  - guesthouse w Lentechi lub Ambrolauri

  - guesthouse w Katshki lub Cziaturze

  - hotel w Bordżomi 2x

  - hotel w Batumi 2x

 • wyżywienie:

  śniadania : wszystkie noclegi za wyjątkiem szeltera w Kolchidzkim Parku Narodowym

  kolacje:

                         Kutaisi – 2x

                         Mestia

                         Uszguli

                         Lentekhi

                         Katshki

                         Bordżomi – 2x

  - Batumi we własnym zakresie w centrum miasta.

 • ubezpieczenie NW i KL

 • wstępy do zwiedzanych obiektów

 • opiekę polskiego pilota i przewodnika

 • obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie obejmuje:

 • opłaty z płynięcie Czurią – ok 100 lari/ łódkę tj 25 lari/os (40zł)
 • posiłków nie wymienionych w programie
 • wydatków natury osobistej
 • dodatkowego bagażu lotniczego – istnieje możliwość indywidualnego dokupienia bagażu rejestrowego – 10, 20 lub 32 kg za dodatkową opłatą zgodna z taryfą Wizzair

 

Informacje o Gruzji na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html

Opinie klientów:

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

 • przez Internet
 • telefonicznie
 • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.