Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Armenia z widokiem na Ararat

Garni, Armenia,  pejzaż
Atrakcje
  • off road bezdrożami Armenii
  • wizyta w Yerevan Brandy Company połączona z degustacją
  • degustacje wina
  • nauka tańców ormiańskich
  • wizyta w Byurakan Astrophysical Observatory

Dzień 1

Przelot do Armenii.

Dzień 2

Zwiedzanie miasta – sławnego Matenadaranu, czyli biblioteki antycznych manuskryptów, w której znajduje się m.in. pierwszy egzemplarz Biblii przetłumaczonej na język ormiański. Przed biblioteką stoi pomnik św. Masztoca, twórcy ormiańskiego i gruzińskiego alfabetu. Zobaczymy Państwowy Uniwersytet, parlament, pałac prezydencki, operę. Niedaleko znajduje się Park Zwycięstwa i mierzący aż 23 m Pomnik Matki Armenii. Plac Republiki, gdzie przed Art Galery znajduje się „Tańcząca Fontanna” z pokazami do muzyki klasycznej i utworów współczesnych.

Dzień 3

Przejazd przez przełęcz Sulema na wysokości 2410 m n.p.m. nad jezioro Sewan, które zajmują aż 5% powierzchni kraju i znajdują się na wysokości 1900 m n.p.m. Przez Ormian nazywane jest Morzem. Nad samym jeziorem podziwiać można wiele malowniczo położonych monastyrów, jak np. Sewanwank czy Hajrawank oraz chaczkary, czyli kamienne krzyże, których największe skupisko znajduje się na starym cmentarzu Noratus.

Dzień 4

Wycieczka do Eczmiadzyna zwanego ormiańskim Watykanem. Znajduje się tu najstarsza chrześcijańska świątynia w Armenii z 303 r. n.e. Zwiedzaie ruiny katedry Zwartnoc z VII w. oraz monastyru Chor Virap – wg przekazów tu więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, oskarżony przez pogańskiego króla Tiridates III o głoszenie chrześcijaństwa, a następnie wywyższony do rangi królewskiego mentora; przyczynił się do przyjęcia chrztu przez Armenię w roku 301. Cały czas towarzyszy nam widok wyniosłej, świętej góry Ararat (5137 m n.p.m.).

Dzień 5

Zwiedzanie jedynej zachowanej na Kaukazie świątyni pogańskiej w miejscowości Garni, wzniesiona w 77 r. n.e. prawdopodobnie ku czci irańskiego boga słońca – Mitry lub Heliosa. Tuż obok znajdują się ruiny potężnej twierdzy z 3 tysiąclecia p.n.e. oraz pałacu i łaźni królewskich, a także unikatowa świątynia skalna Geghard z XII/XIII w. Warto również zobaczyć bazaltowe ściany skalne znajdujące się w dolinie rzeki Azat.

Dzień 6

Wylot z Erewania we wczesnych godzinach porannych.Przylot do Warszawy około południa.

Ormianie swój rodowód wywodzą od Hajka – prawnuka Noego, którego Arka osiadła na mistycznej dla tego narodu górze Ararat, natomiast nazwę swojego kraju od imienia legendarnego, słynącego z bohaterskich czynów Arama. Armenia to kraj, który jako pierwszy przyjął chrześcijaństwo, czego świadectwem są wczesnochrześcijańskie kościoły i monastyry, a także pięknie zdobione kamienne krzyże zwane chaczkarami, rozrzucone pośród gór i skał, jak również nad lazurowymi wodami Jeziora Sewan, zwanego „Morzem Armenii”.Armenia to prawdziwy raj dla miłośników zabytków historycznych i kulturowych, dzikiej, górskiej przyrody i przepysznej kuchni zakaukaskiej.