Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Gruzja Szlakiem wina

Atrakcje
  • off road bezdrożami Gruzji
  • degustacje różnych gatunków win
  • sztuka produkcji czaczy – gruzińskiej grapy
  • tradycyjna gruzińska biesiada
  • pokazy i nauka tańców gruzińskich

Dzień 1

Wylot z Polski wieczorem.

Dzień 2

Przylot do Tbilisi.Po odpoczynku konferencja, a następnie zwiedzanie Tbilisi położonego malowniczo na wzgórzach otaczających dolinę rzeki Kura. Miasto przypomina wielki amfiteatr, a różnica poziomów waha się między 380 m a 770 m n.p.m.Tbilisi pełne jest pięknych tajemniczych zaułków, zabytkowych cerkwi i nowoczesnych budowli. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: Katedrę Sioni, gdzie znajduje się tajemniczy Krzyż św. Nino oraz Świątynię Metechyjską. Znajdziemy się na górującym nad miastem wzgórzu z ruinami Twierdzy Narikala, z którego roztacza się wspaniała panorama Tbilisi.Kolacja – tradycyjna gruzińska biesiada z degustacją wina i chachy, czyli gruzińskiej grappy.

Dzień 3

Wycieczka do Kachetii położonej w dolinie rzeki Alazani pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu oraz Gór Gomborskich. Rejon ten słynie z produkcji doskonałych win i uważany jest za kolebkę wina. Według uczonych niektóre z produkowanych tu gatunków znane były już ponad 8 tysięcy lat temu.Przyjazd do Sighnagi – miasta położonego malowniczo na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na całą dolinę oraz otaczające ją ośnieżone kaukaskie szczyty. Miasto było w przeszłości jedną z ważniejszych twierdz broniących dostępu do Królestwa Kachetii, do dziś zachowały się mury i baszty otaczające miasto.Wycieczka do starej gruzińskiej fabryki ręcznie tkanych dywanów.Wizyta w miejscowym muzeum, w którym możemy podziwiać obrazy znanego gruzińskiego prymitywisty – Niko Pirosmaniego.Przejazd do Bodbe – zwiedzanie kościoła założonego w IX wieku, w którym pochowana jest św. Nino, apostołka i patronka Gruzji.Wieczorem gruzińska biesiada Supra w tradycyjnej marani (przejazd ok. 40min) z degustacją lokalnego wina i potraw. W trakcie biesiady pokazie pieśni i tańców gruzińskich.

Dzień 4

Wycieczka po Kachetii:

1. Kvareli, gdzie zobaczymy miejsce składowania wina. Są to tunele wycięte w skalistym zboczu góry, pierwotnie przeznaczone do celów wojennych i ciągnące się na 7,7 km. W programie: degustacja 7 gatunków win, przygotowywanie czurczheli – tradycyjnych gruzińskich słodyczy i wypieku chleba oraz degustacji chachy.

2. Gremi, które jest dawną stolicą królestwa Kachetii, które zostało splądrowane i zniszczone przez szacha Persji Abbasa I, do naszych czasów zachowały się ruiny miasta rozciągające się na ok. 50 ha oraz świątynia, wieża zamkowa, dzwonnica i piwnice na wino, czyli tzw. marani.

3. Katedra Alawerdi, która jest jedną z najwyższych świątyń Kaukazu. Wraz z kopułą mierzy ponad 50 metrów wysokości. W zabytkowym kompleksie znajdują się również: Pałac Chanów z XII wieku, refektarz oraz historyczne naczynia na wino.

Powrót do Tbilisi, wolny czas na zakupy. Następnie pożegnalna kolacja w restauracji w centrum miasta.

Dzień 5

Wylot z Tbilisi, powrót do Polski.

 

Gruzja kojarzy nam się przede wszystkim z winem i niebosiężnymi szczytami, ze złotym runem i Medeą. Kraj ten słynie również z niezwykłej gościnności i kwiecistych toastów. Malownicze krajobrazy i dzika przyroda, góry, doliny oraz lodowce Wysokiego Kaukazu z zagubionymi pomiędzy nimi starożytnymi twierdzami i średniowiecznymi monastyrami pozwalają na odbycie fascynującej wędrówki.

Nasz program pozwoli zapoznać się z kultywowaną w Gruzji tradycją wina jako napoju życia, zapoznać się z kulturą trzech różnych regionów, zachwycić krajobrazem i poucztować