Jak przygotować się do wyjazdu w góry?
PORADA 1. Skontroluj swoje zdrowie
Jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, co wrzucić do walizki, podejmij szereg działań dotyczących stanu zdrowia oraz swojej kondycji. Bez tego w górach ani rusz i to niezależnie od tego, czy chcesz atakować szczyty polskie, czy też zagraniczne. Musisz być przygotowany na naprawdę długie wędrowanie, nawet jeśli będzie odbywać się ono po względnie płaskich terenach. Poza tym pamiętaj o zmianach ciśnień, jakie panują w tych rejonach – mogą być one szkodliwe dla Twojego zdrowia, jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę związaną z układem krążenia. Przed absolutnie pierwszą wyprawą warto skorzystać z porady lekarskiej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dot. stanu swojego zdrowia. Jeśli jednak nie masz żadnych przeciwwskazań, wystarczy, że zaaklimatyzujesz się w nowym otoczeniu przez kilka chwil po opuszczeniu obiektu noclegowego, a następnie w spokojnym tempie rozpoczniesz wędrówkę.
PORADA 2. Zadbaj o bezpieczeństwo
Ważny jest także aspekt bezpieczeństwa, w tym m.in. zapoznanie się z trasą jeszcze przed postawieniem na niej pierwszego kroku. Dokładnie sprawdź każdy szczegół ścieżki, a jeśli bierzesz udział w zaplanowanej przez biuro wyprawie, przed jej rozpoczęciem dopytaj organizatora o punkty, które budzą w Tobie wątpliwości. Wybieranie się w nieznane tereny na własną rękę może być groźne w skutkach, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. A w górach ma ono kolosalne znaczenie! Sprawdź zatem stopień skomplikowania trasy, pogodę, jaka jest przewidywana na dzień Twojej wyprawy, jak również miej pod ręką numery alarmowe do służb ratunkowych bądź pobierz specjalną aplikację na smartfon. W ten sposób będziesz doskonale przygotowany na każdą ewentualność.
PORADA 3. Pomyśl o ubezpieczeniu
Narażenie na przeróżne sytuacje związane ze zdrowiem jest znacznie większe w górach niż w przypadku innych destynacji – wielogodzinne wędrówki mają bowiem odbicie w stanie naszego zdrowia czy samopoczucia. Nie ryzykuj zatem utraty swojej zdolności do pracy zawodowej i nie narażaj się na przykre konsekwencje finansowe związane z ewentualnym wypadkiem. Oczywiście nie możesz zakładać, że przytrafi się on akurat Tobie, jednak musisz mieć świadomość jego ryzyka. Wykup zatem stosowne ubezpieczenie turystyczne bądź rozszerz pakiet swojego podstawowego świadczenia, aby mieć pewność, że jesteś w 100% chroniony pod względem finansowym.
Wyjazd zorganizowany czy w pojedynkę?
Wyprawy górskie potrafią być naprawdę zróżnicowane, ale dzięki temu mogą skorzystać z nich niemal wszyscy zainteresowani. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z pokonywaniem tras w górach, możesz zdecydować się na skorzystanie z biura turystycznego, które zagwarantuje Ci dni pełne wrażeń, zaplanowane od A do Z. Często tego typu podróż to wyprawa w małej grupie, której członkowie wspólnie przemierzają kolejne kilometry. My jesteśmy niesamowicie otwarci na wszystkich nowicjuszy, a każda rezerwacja wycieczek przez nich stanowi dla nas wyraz uznania! Pokazujemy, że wycieczki trekkingowe w góry mogą być przyjemne, a do tego pociągają za sobą chęć zdobywania kolejnych, coraz to wyższych szczytów ;)!
Co wziąć w góry, czyli jak się spakować
Istotnym aspektem każdej wyprawy w góry jest odpowiednia odzież oraz akcesoria ułatwiające nam pokonywanie szczytów. Warto zwrócić także uwagę na fakt, kiedy będzie odbywać się nasza podróż – latem przydadzą się inne rzeczy niż zimą, podczas której możemy potrzebować znacznie bardziej zaawansowanego ekwipunku.
PORADA 4. Spakuj przydatne rzeczy
O ile w kwestii akcesoriów większość osób ma świadomość tego, co zabrać, o tyle jeśli chodzi o ubrania, czasami spakowanie walizki może być problematyczne. Warto stawiać przede wszystkim na sprawdzoną odzież z przeznaczeniem sportowym oraz wyczynowym, wykonaną z oddychających materiałów. W górach dobrze sprawdzą się ubrania szybkoschnące – mieszanki poliestru i poliamidu. Świetnym wyborem będą też elementy garderoby wykonane w 100% z wełny merino bądź te z jej domieszką. Niezależnie od pory roku musisz być wyposażony przede wszystkim w:
- wygodne obuwie trekkingowe – wyłącznie taki typ butów zapewni Ci maksymalny komfort i sprawi, że wycieczki po górach będą samą przyjemnością, a nie przykrym wspomnieniem. Buty górskie powinny być dobrze rozchodzone, żeby nie powodowały otarć. Warto wyposażyć się również w kilka par sprawdzonych skarpet z oddychającego materiału – będą one niwelować dyskomfort związany z pokonywaniem dziesiątek kilometrów pieszo w sztywnym obuwiu;
- odzież przeciwdeszczową i przeciwwiatrową – kurtki z materiału typu softshell, koniecznie wyposażone w kaptur, to must have o każdej porze roku. Latem wystarczy cieńszy model narzucony na T-shirt bądź lekką bluzę, z kolei zimą lepiej postawić na narciarską odzież, jednak taką, która nie będzie krępować ruchów. Odpowiednio dobrane ubrania przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe ochronią Cię przed niekorzystnymi warunkami, w tym przed opadami, których na trasie zawsze trzeba się spodziewać;
- pojemny plecak – zapomnij o materiałowych torbach na ramię czy innym wyposażeniu, które będzie wymagało przytrzymania dłonią (np. o saszetkach). Twoje ręce muszą mieć nieograniczone pole manewru, a poza tym musisz zrównoważyć ciężar przedmiotów, które zamierzasz ze sobą zabrać. A ich będzie sporo, do czego zaraz wrócimy. Zadbaj o to, by plecak był nieprzemakalny i wyposażony w przegródki oraz małe kieszonki, do których zyskasz łatwy dostęp w trakcie wędrówki;
- lawinowe ABC – w jego skład wchodzą: detektor, sonda, łopata. To niezbędne akcesoria przydatne na wypadek wystąpienia jakichkolwiek komplikacji na trasie. Jeśli bierzesz udział w zorganizowanej wyprawie, nie musisz kupować go na własność, ponieważ często tego typu elementami dysponuje wypożyczalnia sprzętu turystycznego w obiekcie odpowiedzialnym za realizowaną wycieczkę;
- akcesoria takie jak: apteczka (must have na drobne i większe skaleczenia), latarka, kompas, krem z filtrem UV (przydatny o każdej porze roku), mapa, a także nakrycie głowy. Możesz zabrać ze sobą też scyzoryk, powerbank z przewodem do Twojego telefonu czy też śpiwór, jeśli wycieczka na szczyt będzie trwała dłużej niż 1 dzień.
Gdzie pierwszy raz w góry?
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z wędrówkami po górach, a wcześniej zupełnie tego nie robiłeś, uwzględnij wyłącznie proste trasy, które nie będą wymagać od Ciebie specjalnych umiejętności czy korzystania ze specjalistycznego sprzętu, np. w postaci raków.
PORADA 5. Mierz siły na zamiary
Lepiej pokonać pierwszą trasę pieszo po łagodnych terenach, niż zrazić się do gór przez niebezpieczne sytuacje generowane przez niedostosowanie się do panujących warunków, jak również przeszacowanie swoich możliwości. Doskonałą opcją są nasze polskie Tatry lub też ich zagraniczna strona, tzw. Niżne Tatry leżące w Słowacji. Dobrze jest wybrać takie miejsca, które nie tylko będą przyjazne do wędrowania, ale wynagrodzą trud pięknymi widokami – o tym nie można zapominać w górach! W końcu zapierające dech w piersiach krajobrazy są jednym z głównych powodów, dla których chcemy zaatakować dany teren.
Wycieczki trekkingowe po górach mogą stanowić ciekawą formę aktywności dla osób, które uwielbiają połączenie przyjemnego z pożytecznym – są doskonałym treningiem z możliwością podziwiania piękna natury. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci nieco najważniejsze aspekty związane z przygotowaniem się do Twojej pierwszej trasy. Chcesz przeżyć przygodę życia w nowym, 2024 roku? Skorzystaj z przygotowanych przez nas ofert. Wśród nich na pewno znajdziesz wycieczkę, która zadowoli Cię w 100%. Do zobaczenia!