Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Rumunia. Sasi, Seklerzy i Żuni - skarby Siedmiogrodu

Atrakcje
  • uczta z tradycyjnymi potrawami
  • pokaz tańców ludowych
  • wizyta w mieście Drakuli
  • średniowieczne zamki i warownie
  • tajemnice transylwańskiego malarstwa na szkle
  • ufortyfikowane opactwo luterańskie
  • muzeum tortur

Dzień 1

Przejazd z Polski do Rumunii.

Dzień 2

Spotkanie w Oradea. To miasto zwane w okresie habsburskim „Węgierskim Paryżem” stanowiło cesarski ośrodek prawników i notariuszy. Do dziś szczyci się unikalnym zespołem budynków secesyjnych. Cluj-Napoca – zwiedzanie miasta, kulturalnej stolicy Rumunii oraz rumuńskich Węgrów. Spacery po rynku węgierskim i rumuńskim, katedra prawosławna, katedra katolicka, pomnik i dom Macieja Korwina, uniwersytet.

Dzień 3

Alba–Iulia jest dla Węgrów tym, czym Lwów dla Polaków. Zwiedzanie katedry koronacyjnej królów rumuńskich, twierdzy habsburskiej, drewnianej cerkwii marmaroskiej. Sibiu – zwiedzanie starego miasta: perły średniowiecznej niemieckiej architektury, fara miejska, cerkwiew, Muzeum Bruckethala, Muzeum Historyczne, Mały i Duży Rynek, wieża obserwacyjna, muzeum etnograficzne, skansen ASTRA. Sibiel – zwiedzanie unikalnej kolekcji siedmiogrodzkich ikon na szkle (w muzeum poznamy wszystkie z siedmu szkół transylwanskiego malarstwa na szkle), kolacja, poczęstunek tradycyjny, tańce ludowe.

Dzień 4

Przejazd do Mediaszu – zwiedzanie średniowiecznego grodu, centrum kaletników i szewców. Spacer do fary miejskiej, jednego z największych obiektów gotyckich w Rumunii, w której Stefan Batory podpisał słynne Acta Conventa. Biertan – zwiedzanie średniowiecznego biskupstwa luterańskiego, jedynego fortyfikowa-nego obiektu w Rumunii, który opasany jest oryginalnym, potrójnym pierścieniem murów. Sighiszoara – gotyckie miasto strachów. Fara na wzgórzu, rynekwenecki, muzeum tortur. Apold – kolacja na dziedzińcu jednej z najpiękniejszych twierdz saskich.

Dzień 5

Przejazd do Targu Mures, zwiedzanie stolicy rumuńskiej szeklerszczyzny, zabytkowa architektura z czasów Austrowęgier, Pałac Kultury, katedra prawosławna z fundacji króla Karola II. Wyjazd w kierunku Polski

Dzień 6

Powrót do Polski.

 

Podróż przez Rumunię śladami Sasów, Seklerów i Żunów, czyli dawnych osadników węgierskich, niemieckich i rumuńskich na terenach Transylwanii.Rumunia to fascynujący kraj, zarówno geograficznie – posiada wybrzeże Morza Czarnego, niezwykłą deltę Dunaju, potężne pasmo Karpat stanowiące 30% powierzchni kraju, jak i historycznie – ponieważ w swojej długiej historii znajdowała się pod wpływami Turcji, Rosji, Węgier i imperium Habsburgów.

Na przestrzeni wieków wszystkie te elementy przenikały się, tworząc współczesny koloryt Rumunii – ze średniowiecznymi zamkami i twierdzami, miastami z pięknymi secesyjnymi kamienicami, drewnianymi kościołami zdobionymi polichromią.