fbpx Jak prawidłowo spakować plecak na zimową wycieczkę w Tatry? Przewodnik krok po kroku | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści
Image
Jak spakować plecak na zimową wycieczkę w góry

Jak prawidłowo spakować plecak na zimową wycieczkę w Tatry? Przewodnik krok po kroku

Jeśli masz już za sobą letnie wędrówki po Tatrach i szukasz czegoś nowego, czas postawić kolejny krok - Tatry zimą. Prosta wycieczka na Wołowiec, Kopę czy Giewont zimą przestaje być lekka, latwa i tylko przyjemna. do zimowych wycieczek po Tatrach trzeba się dobrze przygotować, poczynając zawartości plecaka. 

Zimowe wyprawy w góry to wyjątkowa forma aktywności, która łączy przyjemność eksploracji ze sporym wyzwaniem logistycznym. Kluczowym elementem każdej udanej wycieczki jest dobrze spakowany plecak – nie tylko pojemny, ale przede wszystkim praktyczny i dostosowany do warunków zimowych. Jak to zrobić? Podpowiadamy krok po kroku, co zabrać, jak rozłożyć ciężar i na co zwrócić uwagę.  

Co zabrać na zimową wyprawę w Tatry? Niezbędnik każdego turysty  

Góry zimą wymagają specyficznego wyposażenia. Niektóre elementy ekwipunku mogą wydawać się zbędne, ale ich brak może zaważyć na bezpieczeństwie lub komforcie. Oto lista podstawowych rzeczy, które powinny znaleźć się w plecaku. Niestety, potrzebnego sprzętu będzie więcej niż latem.   

1. Ubrania zapasowe  

 - Lekka puchówka, polar lub dodatkowa warstwa termiczna to absolutny must-have. Zimowe warunki potrafią się gwałtownie zmieniać, a możliwość szybkiego ogrzania się może okazać się kluczowa. Na długie zimowe wycieczki dobrze mieć zapasową czapkę i dwie pary rękawiczek - jedne cieńsze na podejście - marsz pod górę sprawi, że i tak będzie nam ciepło - i drugie, np. łapawice, gdy na grani zrobi się bardzo zimno lub na zejście, gdy może zrobić się nam chłodno.  

2. Termos z gorącym napojem  

 - Ciepła herbata z miodem lub izotonik zimowy nie tylko ogrzeją, ale też dodadzą energii na trasie. Podczas długiej zimowej wycieczki w Tatrach można się tak samo odwodnić jak latem. Tyle że zimą nawet tego nie zauważymy - nie jest gorąco, więc pić mniej się chce. Trzeba jednak pamiętać o nawadnianiu tak latem jak i zimą. Nie, jedzenie śniegu tylko pogorszy sprawę…  

3. Przekąski wysokoenergetyczne  

- Batony energetyczne, orzechy, suszone owoce i czekolada to idealne źródło szybkiej energii w trudnych warunkach.  

4. Apteczka  

 - Koniecznie tak latem, jak i podczas zimowych wycieczek, bo różnie bywa. Apteczka powinna zawierać plastry, bandaż, środki przeciwbólowe oraz folię NRC. Warto też pamiętać o lekach osobistych.  

5. Czołówka z zapasowymi bateriami  

- Albo dwie czołówki. Zimą zmrok zapada szybciej, a dodatkowe oświetlenie może być niezbędne w sytuacjach awaryjnych.  

6. Mapa, kompas lub GPS  

- Nawigacja elektroniczna jest przydatna, ale w trudnych warunkach warto mieć tradycyjną mapę i umieć się nią posługiwać. Telefon nie wystarczy - pamiętaj, że bateria szybko “pada” w niskiej temperaturze, dlatego używaj go tylko w sytuacjach awaryjnych, np. by wezwać pomoc.  

7. Sprzęt lawinowy (jeśli wymagany)  

   - Detektor lawinowy, sonda i łopata są konieczne, jeśli wędrujesz w obszarach zagrożonych lawinami. Do detektora zabierz też dodatkowe baterie. Ważne: trzeba się tym wszystkim umieć posługiwać. Wszystkiego można nauczyć się na kursach lawinowych, np. z Mediuszem i Szkołą Górską Morskie Oko.  

8. Raki lub raczki oraz czekan  

 - Dopasowanie sprzętu do trudności trasy i warunków śnieżnych to klucz do bezpiecznego poruszania się. I podobnie jak wyżej: trzeba umieć chodzić w rakach i posługiwać się czekanem, czego też można nauczyć się na naszych kursach zimowej turystyki wysokogórskiej.   

Jak rozłożyć ciężar w plecaku? Zasady ergonomii podczas długich zimowych wycieczek w Tatrach   

Dobrze spakowany plecak to taki, który nie obciąża niepotrzebnie kręgosłupa i pozwala na swobodne poruszanie się w trudnym czasem terenie - bo zimą czasem trzeba torować.. Aby to osiągnąć, należy stosować się do kilku zasad:  

- Ciężkie przedmioty umieszczaj blisko pleców – np. termos czy sprzęt techniczny. Dzięki temu plecak nie będzie ciążył na ramionach.  

- Lekkie rzeczy pakuj na dół – np. zapasowe ubrania lub śpiwór. Taki układ zapewni stabilność.  

- Najpotrzebniejsze przedmioty trzymaj na wierzchu – rękawiczki, przekąski, czołówka czy apteczka powinny być łatwo dostępne.  

- Unikaj przeładowania – zimowy plecak na jednodniową wycieczkę nie powinien ważyć więcej niż 20–25% masy ciała użytkownika.  

- lawinowe abc spakuj tak, by łopata i sonda były łatwo dostępne, a detektor oczywiście na sobie. Zimowe plecaki zwykle mają specjalne kieszonki na lawinowe abc.  

Praktyczne wskazówki, które ułatwią pakowanie plecaka na zimowe wycieczki w góry

🔹 Użyj worków wodoodpornych – woda ze stopionego śniegu lub deszcz mogą przedostać się do plecaka. Pakowanie ubrań i sprzętu w worki ochronne to dobra praktyka tak latem jak i zimą.  

🔹 Roluj ubrania zamiast składać – pozwoli to zaoszczędzić miejsce.  

🔹 Zastosuj worki kompresyjne – idealne do spakowania kurtki puchowej czy śpiwora.  

🔹 Minimalizuj objętość kosmetyków i leków – nie zabieraj pełnych opakowań, wystarczą małe pojemniki.  

🔹 Dostosuj zawartość plecaka do długości i charakteru wycieczki – na jednodniowy trekking nie zabieraj rzeczy, które przydadzą się tylko podczas długich wypraw.  

Najczęstsze błędy podczas pakowania plecaka  

 

1. Zbyt lekki ubiór  

   Wydaje się, że gruby sweter wystarczy. Niestety, brak warstwowego ubioru może prowadzić do wychłodzenia lub przegrzania.  

2. Niedoszacowanie czasu trasy  

   Zimą dni są krótsze, a śnieg wydłuża czas marszu. Zawsze miej zapas czasowy i czołówkę na wypadek zmroku.  

3. Brak zapasowych rękawiczek  

   Zmarznięte dłonie utrudniają każdą czynność – od zapinania plecaka po korzystanie z mapy.  

4. Źle rozłożony ciężar  

   Źle zapakowany plecak obciąża kręgosłup, przez co marsz staje się męczący, a nawet bolesny.  

5. Brak planu awaryjnego  

   Zawsze miej w plecaku folię NRC, dodatkową warstwę odzieży i zapas energii w postaci jedzenia i baterii.  

Dlaczego odpowiednie pakowanie plecaka na zimową wycieczkę w Tatry jest tak ważne?  

Dobrze spakowany plecak nie tylko zwiększa komfort marszu, ale też podnosi poziom bezpieczeństwa. W nagłej sytuacji masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz, a odpowiednie rozmieszczenie ciężaru pozwala uniknąć kontuzji i zmęczenia.  

Zimowe wyprawy to wyzwanie, ale przy odpowiednim przygotowaniu mogą być prawdziwą przyjemnością. Jeśli chcesz nauczyć się więcej o zimowej turystyce, dołącz do naszego kursu przygotowawczego, gdzie eksperci pokażą Ci, jak zadbać o każdy szczegół.  

📩 Zarezerwuj miejsce i bądź gotowy na zimową przygodę!  

#BezpiecznieWGórach #ZimoweTrekkingi #PakowanieNaZimę