cena za osobę 7200 PLN
Azerbejdżan wciąż pozostaje krajem obcym i nieznanym dla turystów. Myśląc o Kaukazie wszyscy mają przed oczami Gruzję – czasem Armenię. My zapraszamy jednak tym razem do Azerbejdżanu. Do wysoko położonych górskich osiedli, tajemniczych, wywodzących swoją historię od Noego ludów Albanii Kaukaskiej. Do pierwotnej przyrody i ludzi, którzy od tysiącleci pilnują swoich tradycji i języka. Chcemy Wam również pokazać niesamowite Baku. Największą kaukaską metropolię, która z kraju Chanów w XIX w wskutek naftowego bumu stała się ważnym punktem na nowoczesnej, gospodarczej i kulturalnej mapie świata. Stąd pochodzą późniejsze fortuny, jak na przykład Nobli czy Rockefellerów. Tu też zawędrowali polscy inżynierowie, swoją wiedzą i doświadczeniem przyczyniając się do rozwoju przemysłu naftowego, ale też do rozkwitu samego Baku.
Wszystko to w trakcie jednej wyprawy do płonących świątyń ognia, pracujących naftowych kiwonów, historycznego bakijskiego orientalnego Iczeri-Szeher i nowoczesnej architektury, a przede wszystkim do kaukaskich górskich olbrzymów, błotnych wulkanów czy Płonącej Ziemi!
Zapraszamy – po radość Górskich Zdobywców i wielkie zaskoczenia skarbami Azerbejdżanu!!!
Galeria zdjęć
Spotkanie ok. godziny 18.30 na lotnisku Okęcie w Warszawie.
Wylot 20:30 Warszawa - Baku - 2:40
Transfer do hotelu – zakwaterowanie.
Nocleg: hotel w Baku
Śniadanie: hotel w Baku
Całodzienne zwiedzanie miasta.
Baku to miasto łączące wielowiekową historię i tradycję z absolutną nowoczesnością.
Stolica kraju i największe miasto Azejbejdżanu, od XII w. stolica chanatu Szyrwanu, największy i najstarszy port na Morzu Kaspijskim, niegdyś będący częścią legendarnego Szlaku Jedwabnego.
Na rozwój miasta najbardziej wpłynęło odkrycie bogatych złóż ropy naftowej, na której fortunę zbili m.in. bracia Nobel oraz rodziny Rothschildów i Rockefellerów.
W czasie spaceru zobaczymy zarówno najstarszą część miasta İçəri Şəhər, jak i nowoczesne dzielnice. Staniemy pod najsłynniejszym budynkiem - Flame Towers - będącym zespołem trzech wieżowców, z których wieżowiec południowy jest najwyższym budynkiem w Baku i całym Azerbejdżanie!
Kolacja: restauracja w centrum miasta
Nocleg: hotel w Baku
Śniadanie: hotel w Baku
Żegnamy się z Baku i udajemy się na północną stronę Wielkiego Kaukazu. Aby się tam dostać, czeka nas kilkugodzinna droga wiodąca miejscami wąskim wąwozem nazwanym tutaj Łapaczem Chmur. Docieramy do Chinaliq, miejscowości najwyżej położonej w całym Zakaukaziu, a być może nie ma sobie równych na terenie całego pasma Kaukazu. Wioska leży na wysokości 2150 m. n.p.m. i jest zamieszkała przez tajemniczą grupę etniczną Ketisz. Ketysze dzięki położeniu Chinaliqu przez wieki pozostawali w głębokiej izolacji od ludności mieszkającej w dolinach i dzięki temu do dziś zachowali własne zwyczaje oraz swój własny język, nie znany w żadnym innym miejscu w Azerbejdżanie.
Wycieczka aklimatyzacyjna na Kharibulbul 2783m n.p.m.
Powrót do wioski, nocleg w lokalnym guesthousie.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 5 godz.
Kolacja: guesthouse w Chinaliq
Nocleg: guesthouse w Chinaliq
Śniadanie: guesthouse w Chinalig
Po śniadaniu siadamy do pojazdu 4x4 i jedziemy do administracji Parku Narodowego Shahdag. Formalności i pozwolenia. Dalszy przejazd i godzinny marsz do obozu I na wysokości 3100m n.p.m.
Rozbijamy namioty i maszerujemy na wycieczkę aklimatyzacyjną na wys. ok 3500 m.
Powrót do namiotów. Odpoczynek. Przygotowanie do ataku szczytowego
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 3-4 godz.
Kolacja: obóz – we własnym zakresie
Nocleg: namiot pod Shahdag
Śniadanie: obóz – we własnym zakresie
Pobudka o 4.00. Całodzienne wyjście szczytowe (ok.9 godz.) na Shahdag 4243m n.p.m.
Kolacja: obóz – we własnym zakresie
Nocleg: namiot pod Shahdag
Śniadanie: obóz – we własnym zakresie
Likwidujemy obóz. Schodzimy do czekających na nas pojazdów. Godzinny przejazd i podejście do obozu na 3250m n.p.m. (4 km i 400m przewyższenia)
Rozbijamy obóz i relaks.
Kolacja: obóz – we własnym zakresie
Nocleg: namiot pod Bazarduzu
Śniadanie: obóz – we własnym zakresie
Pobudka o 4.00. Wyjście szczytowe na Bazarduzu 4466m n.p.m. Jeśli warunki pozwolą spróbujemy osiągnąć pobliski Zafar 4301m n.p.m.
Po zejściu do bazy czas na posiłek, zwijamy namioty i wracamy do Chinaliqu
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 8-9 godz.
Kolacja: guesthouse w Chinaliq
Nocleg: guesthouse w Chinaliq
Śniadanie: guesthouse w Chinaliq
Wyjazd z Chinaliqu i powrót do Baku.
Po drodze zatrzymamy się przy Beshbarmaq Dash, Góry Pięciu Palców. Jest to skaliste wzniesienie górujące nad okolicą, wznoszące się blisko morza. Tradycyjnie jest to pielgrzymkowa góra Azerów, z której roztacza się wspaniały widok na całą okolicę.
Przejazd do Baku.
Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po mieście.
Kolacja: restauracja w Baku - we własnym zakresie
Nocleg: hotel w Baku hotel
Śniadanie: hotel w Baku
Zwiedzanie półwyspu Abszerońskiego. Jego nazwa pochodzi od perskiego słowa āb šur oznaczającego słoną wodę. Łączy się to z występującymi na półwyspie słonymi jeziorami. Rejon ten znany jest jednak najbardziej z występujących tu bogatych złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego.
Wycieczkę rozpoczniemy od wyjazdu w okolice Merdokanu, gdzie znajdują się najpiękniejsze, piaszczyste plaże. Jeśli pogoda pozwoli, będziemy tam mieć okazję do kąpieli w Morzu Kaspijskim! W Merdokanie obejrzymy również jedną z baszt, stanowiącą część średniowiecznych umocnień półwyspu, chroniących Baku przed kaspijskimi napastnikami. Następnie odwiedzimy tajemnicze Mauzoleum Pir Hasan – święte miejsce muzułmanów. W sanktuarium znajduje się kilka grobowców świętych. Pielgrzymi podążają do tego miejsca, aby poddać się tajemniczym uzdrawiającym rytuałom opartym na oczyszczeniu organizmu ze zgubnego wpływu stresu.
Zobaczymy również najdłużej funkcjonująca Ateshgah - zoroastriańską świątynię ognia oraz Yanar Dag - "płonącą górę” – wzgórze, którego stok, dzięki gazom wydobywającym się wprost z ziemi, płonie odwiecznym ogniem.
Powrót do Baku.
Kolacja: restauracja w Baku - we własnym zakresie.
Nocleg: hotel w Baku
Śniadanie: hotel w Baku
Przejazd do Parku Narodowego Gobustan, obejmującego wzgórze i szczyty leżące na południowo-wschodnim krańcu grzbietu Wielkiego Kaukazu. Rejon ten słynie z petroglifów i wulkanów błotnych.
Wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego naliczono w całym Azerbejdżanie prawie 400 wulkanów błotnych, stanowią one połowę tego typu wulkanów znanych na całym świecie. My udamy się na płaskowyż ze wspaniałym widokiem na morze i całą okolicę, na którym podziwiać można część z tych wulkanów. Jak również sprawdzić, czy błotnista lawa jest zimna czy gorąca oraz posłuchać wulkanicznego bulgotu 😊
Następnie przejazd do Parku Krajobrazowego Sztuki Naskalnej, gdzie znajduje się muzeum oraz rezerwat petroglifów! Od 2007 roku znajdują się one na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO
Powrót do Baku
Kolacja: pożegnalna kolacja w centrum miasta
Nocleg: hotel w Baku
Wczesnoporanny transfer na lotnisko.
Lot: 6:20 Baku - Warszawa - 8:55
UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja zarówno o wyborze i zmianach tras oraz kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników.
- przelot liniami LOT na trasie Warszawa Baku Warszawa wraz z bagażem rejestrowym 23 kg/os.
- wszystkie transfery i przejazdy zgodne z programem w tym 4x4
- bus
- opłaty za wstępy i zaezwolenia na wejście do Parku Narodowego Shahdag
- opiekę polskiego pilota i przewodnika
- opiekę azerskiego przewodnika górskiego
- przewodnika w Baku ok 4-5 godz
- noclegi:
- - questhouse w Chinaliq 2x
- - hotel w Baku 5x
- - noclegi na polach biwakowych
- wyżywienie:
- wszystkie śniadania w questhousach i hotelach
- kolacje w questhouse w Chinaliq
- 2x kolacja Baku - zakupu paliwa do palników turystycznych
- wstępy do zwiedzanych obiektów:
- Pałac Shirvanshakh
- Wieża Dziewicza
- Yanar Dag
- Merdokan
- Gobustan Muzeum - Ubezpieczenie NNW i KL
- obowiązkowa opłata na TFP i TFG
- posiłków nie wymienionych w programie
- wydatków natury osobistej