Dolina Kościeliska to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Tatr Zachodnich, który zimą zyskuje wyjątkowy urok. Śnieżne czapy pokrywające drzewa, ciche strumyki i majestatyczne skały tworzą niezapomniany krajobraz. Trasa do Doliny Kościeliskiej zimą jest doskonałą propozycją dla początkujących turystów, a jej walory przyrodnicze i historyczne przyciągają każdego, kto szuka spokojnej, lecz inspirującej wycieczki.
Dolina Kościeliska to latem jeden z najbardziej obleganych szlaków w polskich Tatrach. I nic dziwnego - wielu miłośników gór uważa ją za najpiękniejszą. Zimą tak oblegana nie jest, jest za to zawsze wspaniałym pomysłem na niewymagający spacer, który dostarczy nam mnóstwo wrażeń.
Początek trasy – Dolina Kościeliska zimą
Wycieczka zaczyna się w Kościelisku, a dokładniej w Kirach, na wysokości 930 m n.p.m. Zaraz na początku trasy uwagę przyciąga wapienna Jarcowa Skała. To wyjątkowe miejsce, gdzie można zobaczyć skamieniałe otwornice – numulity, czyli prehistoryczne organizmy, które żyły w płytkich morzach 50 milionów lat temu. Bo właśnie i tu kiedyś było morze.
Wchodzimy na zielony szlak, mijając nowoczesny ośrodek edukacyjny Tatrzańskiego Parku Narodowego - Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia. Warto tam zaglądnąć, by dowiedzieć się, jak powstały Tatry. Obok znajduje się punkt biletowy TPN, toalety oraz postój dorożek, które zimą dodają dolinie nieco nostalgicznego klimatu.
Bramy skalne i polany Doliny Kościeliskiej
Szlak prowadzi szeroką drogą wzdłuż potoku, który towarzyszy nam niemal przez całą wycieczkę. Pierwszym przystankiem jest Brama Kantaka – skalna formacja zbudowana z wapienia, która tworzy charakterystyczne wrota Doliny Kościeliskiej.
Za bramą otwiera się polana Wyżnia Kira Miętusia. Z jednej strony, wysoko w gorze, możemy podziwiać stoki masywu Czerwonych Wierchów, a z drugiej dostrzec pozostałości po katastrofalnym halnym wietrze z 2013 roku, który złamał tysiące drzew i zdewastował tę część doliny. Zimą polana tonie w śniegu, a widoki na okoliczne szczyty zachwycają każdego.
Mijamy drewniany szałas-bacówkę - latem można tu kupić prawdziwe owcze sery. Wypas owiec i krów jest w tej dolinie prowadzony na czterech polanach, a owce można spotkać od maja do października.
Historia ukryta w Dolinie Kościeliskiej
Przechodzimy przez most na drugi brzeg Potoku Kościeliskiego. Przy odrobinie szczęścia w korycie potoku można wypatrzeć małego brązowego ptaka z białą plamą na piersi, który nurkuje w wodzie - to pluszcz.
Kolejnym miejscem na trasie jest polana Stare Kościeliska – polana o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Tu w XVIII i XIX wieku działała huta, której fundamenty i tablica pamiątkowa wciąż przypominają o przemysłowej przeszłości doliny. Nieopodal znajduje się kapliczka zwana też Zbójnicką oraz charakterystyczne drzewa, w tym „drzewa miłości” – zrośnięte konarami klony zwyczajne.
Lodowe Źródło i Pośrednia Brama
Nieco dalej warto zejść ze szlaku i odwiedzić Lodowe Źródło – jedno z największych krasowych wywierzysk w Tatrach. Zimową porą woda, która wypływa ze źródła, zachwyca czystością i stałą temperaturą 4,5℃. Woda pochodząca z jaskiń położonych w masywie Czerwonych Wierchów. wypływa tu średnio 600-700 l/s - odpowiada to mniej więcej wielkością dwóch wanien wody.
Dalsza część szlaku prowadzi przez Pośrednią Bramę, znaną także jako Bramę Kraszewskiego. To wąskie, skalne przejście kiedyś mieściło jedynie koryto potoku. Obecnie poszerzona ścieżka pozwala na wygodne przejście.
Polana Pisana i Wąwóz Kraków na szlaku Doliny Kościeliskiej
Polana Pisana to kolejny przystanek, gdzie można odpocząć przy ławostołach lub podziwiać widoki na masyw Kominiarskiego Wierchu. Z polany warto udać się żółtym szlakiem do Wąwozu Kraków. Jego nazwa nawiązuje do wąskich uliczek krakowskiej starówki. W najwęższym miejscu odległość między ścianami wynosi 2 metry. Ta część trasy to prawdziwa perełka – wąska ścieżka między stromymi skałami, dno wypełnione kamieniami i chłodny klimat tworzą unikalną atmosferę.
Na końcu udostępnionej części wąwozu znajduje się drabinka, po której można wejść wyżej, do Smoczej Jamy, jednej z pięciu kościeliskich jaskiń udostępnionych do zwiedzania Jednak zimą należy zachować ostrożność – śliskie kamienie mogą stanowić wyzwanie.
Brama Krakowska i finałowy odcinek trasy
Trasa prowadzi dalej przez Bramę Krakowską, zwaną także Raptawicką. W tym miejscu uwagę przykuwa Skała Pisana – ściana, na której w XIX wieku podpisywali się turyści. U jej podnóża znajduje się Jaskinia Wodna pod Pisaną, otoczona legendami o złotym jajku. Według nich w jaskini jest pływa kaczka i raz w roku znosi złote jajko. Powyżej otworu, po prawej stronie jest płaskorzeźba przedstawiająca śpiącego rycerze.
Ostatni odcinek szlaku prowadzi przez Polanę Smytnia, za którą dolina się rozszerza, a krajobraz zaczyna przypominać pozostałości plejstoceńskiego lodowca.
Schronisko PTTK „Ornak” i Smreczyński Staw
Naszym celem jest schronisko PTTK „Ornak”, które znajduje się na skraju Małej Polanki Ornaczańskiej. To doskonałe miejsce na odpoczynek, z którego roztacza się widok na Dolinę Pyszniańską. Wznosi się nad nią piramidalny Błyszcz – najwyższy szczyt nad całą Doliną Kościeliską a za nim, już po słowackiej stronie, Bystra – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Po przerwie warto wybrać się na dodatkową wycieczkę do Smreczyńskiego Stawu – małego jeziora śródmorenowego, które zachwyca spokojem i pięknem. Trzeba podejść nieco do góry - przydadzą się raczki i kije trekkingowe.
Smreczyński Staw to niewielkie jezioro o głębokości 5,3 m. Powoli znika z krajobrazu - na dnie gromadzi się materia organiczna a brzegi zarasta torfowisko. Jest to najdalej wysunięty i najwyższy punkt naszej wycieczki. Tym samym szlakiem wracamy do Kir.
Dla kogo jest zimowa wycieczka do Doliny Kościeliskiej?
Wycieczka do Doliny Kościeliskiej jest idealna dla:
- Początkujących turystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami.
- Rodzin z dziećmi, które chcą spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.
- Osób, które cenią sobie piękno
Co zabrać na wycieczkę na szlak Doliny Kościeliskiej zimą?
- Ciepłą odzież i obuwie trekkingowe (zimowe).
- Plecak z termosami i przekąskami.
- Kijki trekkingowe (opcjonalnie).
- Uśmiech i dobry humor!
Zimowa Dolina Kościeliska – trasa dla każdego
Dolina Kościeliska zimą to doskonałe miejsce dla początkujących turystów. Trasa jest łatwa, a jednocześnie pełna ciekawych miejsc i niesamowitych widoków. Warto wybrać się tutaj z przewodnikiem, który opowie o bogatej historii doliny i wskaże mniej znane atrakcje. Bez względu na pogodę, Dolina Kościeliska zachwyca i pozostawia w pamięci piękne wspomnienia.