cena za osobę 2300 PLN
Wielka Fatra jest wspaniałą, sięgającą ponad 1500 m n.p.m. grupą górską. Trochę zapomnianą, a przecież znajdującą się w centrum gór Słowacji. Masowa turystyka zimowa ogranicza się tu jedynie do ośrodków narciarskich. Jest to więc idealne miejsce dla poszukiwaczy ciszy, przygód oraz dla „traperów” czerpiących radość z obcowania z dziką przyrodą. Nie jest to jednak teren łatwy czy trywialny. Duże przewyższenia i potężne odległości wymuszają na nas solidne przygotowanie. Dodatkowo najwyższa część Wielkiej Fatry znajduje się powyżej granicy lasu. Generuje to konieczność odświeżenia wiedzy na temat lawinoznawstwa. Dlatego jeśli rozważasz trekkingi górskie w tej okolicy, to koniecznie wybierz się tam z nami.
Nasz zimowy trekking będzie pętlą nad gigantyczną Doliną Lubochniańską. Przejdziemy jej zachodnią częścią – turczańską, a także wschodnią, czyli liptowską. W czasie naszej wyprawy zimowej odwiedzimy wszystkie najwyższe wierzchołki pasma z Ostredokiem, Ploską i Boryszowem na czele. Po intensywnym trekkingu po górach nocować będziemy w namiotach, może w utulniach, a na pewno w cudownym, trochę z innej epoki, schronisku pod Boryszowem.
Wielka Fatra pachnie wspaniałą przygodą. Każdy, kto kocha dzikie góry zimą, wróci zachwycony. Zapraszamy pasjonatów bez żalu opuszczających miejskie wygody, wędrowców kochających wschody i zachody słońca obserwowane wprost z namiotu, miłośników radości płynącej z pokonywania przeszkód, ale przede wszystkim z obcowania z cudowną górską zimową przyrodą.
Przygoda czeka! Już dziś wyrusz z nami w niezapomnianą trekkingową wyrypę.
Galeria zdjęć
Miejsce spotkania:
- odjazd rano o godzinie 5.oo z parkingu P+R w Krakowie Krowodrza Górka (kliknij w link) lub we wcześniej umówionym miejscu na trasie przejazdu do Lubochni
Start z miejscowości Lubochnia na wysokości około 500 m n.p.m. szlakiem tzw. Wielkofatrzańską Magistralą prowadzącym w centralną część Wielkiej Fatry. W zależności od warunków, sił i czasu będziemy trzymać się magistrali, bądź w przypadku, gdy uznamy że warunki są trudne skrócimy nieco trasę. Możliwe jest tez przejście przez tzw. Cieśniawy Korbelkę - wszystko okaże się na trasie. Dochodzimy do starego traktu na Lubochniańskiej przełęczy, a dalej Magurę i Przełęcz Prislop, gdzie znajdziemy wspaniałą utulnię – Kolibę Prislop.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 6 - 7 godz.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: Koliba Prislop
Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Powoli zaczynamy się wznosić na Klak - kulminację tej części turczańskiej gałęzi Wielkiej Fatry. Podejście jest strome, lecz widok z wierzchołka wynagrodzi nam trudy marszu. Z Klaka grzbiet kilkakrotnie wznosi się i opada dając nam szansę obserwacji rozległych, wciąż zmieniających się panoram Wielkiej i Małej Fatry, Tatr i Tatr Niżnich. Planowany nocleg znajduje się w okolicy Jarabiny 1313 m n.p.m.
Orientacyjny czas marszu bez postojów - 4 - 5 godz.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot w okolicy Jarabiny
Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Likwidujemy biwak i ruszamy w kierunku bliskich już fatrzańskich połonin. Opuścimy las i wejdziemy w strefę grzbietowych hal żywo przypominających Bieszczady. Po południu dotrzemy do Chaty pod Boriszowem, jedynego w Wielkiej Fatrze schroniska górskiego z prawdziwego zdarzenia. Klimat tego miejsca jest znakomity, absolutnie odpowiada charakterowi naszej marszruty. Nad chatą znajduje się pierwszy na naszej trasie szczyt o wysokości ponad 1500 m n.p.m. Boriszow 1510m n.p.m. Po zakwaterowaniu w schronisku i krótkiej przerwie, ruszamy na krótką szczytową wycieczkę.
Orientacyjny czas marszu bez postojów - 6 godz.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: Chata pod Boryszowem
Śniadanie: własna kuchnia obozowa
Dziś maszerujemy z lekkimi plecakami (!). Odkrytymi halami najwyższej części Fatry spróbujemy dojść do Kriżnej 1574m n.p.m., lecz celem minimum jest najwyższy szczyt całej Fatry Ostredok 1596m n.p.m. Powrót tą samą drogą.
Orientacyjny czas marszu bez postojów - 6 - 7 godz.
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: Chata pod Boryszowem
Śniadanie: własna kuchnia obozowa
Opuszczamy przytulne schronisko i startujemy na Ploską 1535m n.p.m. Centralny punkt Fatry i zwornik dla Halnej, Turczańskiej i Liptowskiej części Wielkiej Fatry. My wędrujemy Liptowkim Grzbietem poprzez malownicze wierzchołki Czarnego Kamienia i Minczoła docieramy na najwyższy szczyt Liptowskiego Grzbietu – Rakytow 1567 m n.p.m. Z niego w dół w kierunku noclegu - Dziś śpimy w kolejnej utulni –tym razem w cudownej utulni Limba pod Rakytowem.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 5 - 6 godz.
Kolacja: Utulnia Limba pod Rakytowem - we własnym zakresie
Nocleg: Utulnia Limba pod Rakytowem.
Śniadanie: Utulnia Limba pod Rakytowem - we własnym zakresie
Z Limby ruszamy przez Tanecznicę i Skalną Alpę do narciarskiego resortu Smrekowica. Tu będzie szansa na coś ciepłego! Ruszamy dalej i spróbujemy znaleźć niewielki ponor (może dowiemy się co to jest?) Choć wydaje się że już czeka nas tylko zejście w dół to przed nami jeszcze jeden znacząco wysoki szczyt. Siprun 1461m n.p.m. jest wierzchołkiem który odwiedzimy po rozbiciu obozu w rejonie Sipruńskiej przełęczy. Na szczyt postaramy się wejść na zachód słońca. Będzie cudownie!
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 5 - 6 godz.
Kolacja: własna kuchnia obozowa
Nocleg: namiot lub szałas
Śniadanie: własna kuchnia obozowa
Kontynuujemy nasz rajd przez Wielką Fatrę. Powoli obniżamy się, ale i krajobraz nadal jest wspaniały. Panoramy Tatr i Tatr Niżnych musza pozostać nam przed oczami do… następnego wyjazdu. Ostatnim szczytem powyżej 1000m n.p.m. będzie Kutnikowy Kopec. Rzut oka na otaczające pasma i schodzimy w doliny ;(
Wracamy do samochodu na parking w Lubochni.
Orientacyjny czas marszu bez postojów - 6 godz.
Koniec imprezy:
- powrót busem do Krakowa
UWAGA! Program wycieczki może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja o wyborze i zmianach trasy należy wyłącznie do przewodników.
- dojazd i powrót do i z Krakowa
- noclegi:
- Schronisko pod Boryszowem
- Utulnia Limba
- ubezpieczenie NNW i KL
- opiekę polskiego przewodnika
- obowiązkową składkę na TFG i TFP
- wypożyczenie sprzętu specjalistycznego z naszej wypożyczalni – rakiet, raczków, czekana, lawinowego ABC
- posiłków nie wymienionych w programie
- wypożyczenia namiotów.
- butli gazowych
- wydatków natury osobistej